Google Chrome na Androidzie umożliwia teraz logowanie się bez hasła do niektórych usług

Google Chrome na Androidzie umożliwia teraz logowanie się bez hasła do niektórych usług

Opublikowano 15.08.2019 13:49 -


Użytkownicy przeglądarki Chrome w wersji na Android mogą śmiało powiedzieć: wreszcie koniec z wpisywaniem haseł! Wszystko za sprawą ogłoszonej dzisiaj przez Google nowej funkcji w aplikacji Chrome.

Firma poinformowała, że od teraz możemy użyć autoryzacji za pomocą linii papilarnych, aby zalogować się do usług. Oczywiście na razie chodzi o usługi Google’a, ale jest to spory krok ku łatwiejszej obsłudze.

Nowa funkcjonalność dostępna jest już teraz na urządzenia Pixel, a w najbliższych dniach pojawi się na wszystkich opartych na Androidzie 7 lub nowszym. W celu przetestowania funkcji wystarczy przejść na passwords.google.com i spróbować wyświetlić zapisane hasła.

Google odświeża wygląd wyników wyszukiwania grafik, wreszcie jest czytelniej

Firma zapewnia, że systematycznie będą dodawane kolejne usługi nie tylko Google, ale także Google Clouds. Według informacji giganta funkcja została zabezpieczona standardami FIDO2, W3C WebAuthn i FIDO CTAP. Sprawia to, że usługi są znacznie bardziej bezpieczne, niż te zabezpieczone za pomocą natywnych API biometrycznych Androida. Google korzystając z FIDO2, może używać tej samej metody uwierzytelniana zarówno w wersji desktopowej, jak i w aplikacji.

FIDO – specyfikacja

Dzięki tej metodzie zabezpieczeń nie musimy teraz wpisywać hasła za każdym razem, gdy chcemy logować się do danej usługi. Zabezpieczy nas też to przed atakami phishingowymi. Wszystko za sprawą wspomnianego FIDO2, które uwierzytelnia lokalnie na urządzeniu, a nie w chmurze.

Jest to bez wątpienia kolejny krok Google ku poprawie bezpieczeństwa użytkowników.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację