Google Chrome 79 ostrzega użytkowników przed ryzykiem kradzieży hasła

Google Chrome 79 ostrzega użytkowników przed ryzykiem kradzieży hasła

Opublikowano 10.12.2019 20:08 -


Właśnie dzisiaj została wypuszczona do użytku kolejna aktualizacja najpopularniejszej przeglądarki. Google Chrome doczekało się już 79 wersji. Na użytkowników czeka wiele niespodzianek — przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa. Najbardziej wyczekiwanym elementem jest funkcja ostrzegania przed naruszeniem danych, o której wspominaliśmy już pewien czas temu. Nie jest to jednak jedyna nowość, jaką postanowiło zaskoczyć nas Google.

Dzięki najnowszej aktualizacji przeglądarka ma ostrzegać między innymi przed ponownym użyciem hasła. W tym celu ma zostać wykorzystane oddzielne rozszerzenie lub narzędzie do sprawdzania haseł. Jest ono jednak w pełni zintegrowane z przeglądarką, by podczas wpisywania swoich danych, każdy użytkownik miał pewność, że są one całkowicie bezpieczne.

Jak będzie działało nowe ostrzeżenie przed kradzieżą hasła?

Funkcja będzie w pełni kontrolowana przez właściciela urządzenia, który korzysta z Google Chrome. Wystarczy wejść w ustawienia synchronizacji haseł, by sprawdzić jej aktywność. Przeglądarka została na tyle zaawansowanie zaprogramowana, że wykorzystuje silnie zaszyfrowane hasła oraz ich kopie w celu dopasowania wielu warstw szyfrowania. Pozwala to Google na analizę wpisywanych danych w czasie rzeczywistym i przekazaniu użytkownikowi szybkiej informacji, że w jakimś serwisie bądź aplikacji nazwa i hasło zostały naruszone. Jest to sugestia zachęcająca do zmiany danych logowania tak, by były one niepowtarzalne.

przed kradzieżą hasła

Pozostałe funkcje wchodzące w skład aktualizacji

Google oczywiście nie przestał na jednej funkcji podczas aktualizowania swojej przeglądarki. Nowa wersja to nie tylko ochrona przed kradzieżą hasła, ale także ostrzeżenie przed phishingiem w czasie rzeczywistym. Lista zagrożonych witryn jest aktualizowana co 30 minut i rozsyłana także do innych przeglądarek, by pozwolić jak największej liczbie użytkowników czuć się bezpiecznie w sieci.

przed kradzieżą hasła

Ciekawą nowością jest także prostsze ocenienie, z jakiego profilu w przeglądarce się aktualnie korzysta. Zapewne zdarzyło się Wam pożyczać od kogoś bądź komuś swój sprzęt. W takich sytuacjach często można zapomnieć o wylogowaniu się ze swojego konta, a przecież w takiej sytuacji wszystkie nowe hasła są do niego przypisywane. Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego na komputerach będzie można zobaczyć bardziej przejrzystą wizualizację swojego profilu. Ta pozornie niewielka zmiana jest bardzo potrzebna i może znacznie poprawić bezpieczeństwo.

wizualna prezentacja konta

Nad najnowszą aktualizacją pracowali eksperci z GSEC w Monachium. Google informuje, że nadal będzie inwestowało w rozwój bezpieczeństwa oraz prywatności swoich użytkowników, dlatego przed zespołem wiele do zrobienia. Chrome w wersji 79 ma być dostępne dla wszystkich w ciągu kilku tygodni. A kolejnych nowych funkcji mamy spodziewać się już w 2020 roku.

Źródło: Blog Google

Wieści z Rozładowani.pl