Obsługa Gmail już wkrótce stanie się jeszcze łatwiejsza. Wszystko za sprawą nowych funkcji jakie pojawią się w zasięgu prawego przycisku myszy.

O pierwszych nowościach w Gmail pisaliśmy już kilka dni temu. Przemek opisywał wówczas nowe grupowanie wiadomości i zmiany w przypomnieniach. Okazuje się jednak, że nowych udogodnień będzie więcej. Kolejne rewolucje planowane są w obrębie menu kontekstowego, czyli paska zadań pojawiającego się po naciśnięciu prawego przycisku myszy.

Gmail zyskuje nowe menu kontekstowe

Czy mieliście kiedyś okazję korzystać z prawego przycisku myszy w Gmailu? Jeśli nie, niewiele was ominęło. Dotychczasowe menu kontekstowe nie oferowało zbyt wielu możliwości. Za jego pomocą mogliśmy archiwizować, usunąć lub oznaczyć wiadomość jako nieprzeczytaną. Z pozycji Odebranych dochodziła do tego także możliwość zmiany etykiety wiadomości.

Gmail prawoklik

Możliwości działań z nowym menu kontekstowym znacznie się zwiększą. Na liście opcji wyboru znalazły się w zasadzie wszystkie najpotrzebniejsze funkcje skrzynki — włącznie z odpowiedzią, FWD, czy też opcją Odłóż. Za pomocą prawego przycisku myszy nie tylko z łatwością dodamy do wiadomości etykietę, lecz także wyszukamy innych wiadomości o tym samym temacie czy też pochodzących od tego samego nadawcy. Jak widać na screenie poniżej, w sumie do dyspozycji otrzymamy 12 różnych funkcji.

Gmail prawoklik

Trudno mówić tu oczywiście o wielkiej innowacyjności. Wszystkie te opcje są dostępne cały czas w górnym menu Gmaila (niektóre są ukryte za dodatkowym menu) i można uzyskać do nich dostęp za pomocą skrótów klawiszowych. Trzeba jednak przyznać, że sam pomysł na przeniesienie ich do menu kontekstowego jest genialny w swojej prostocie. Chyba nikt nie wątpi w poręczność takiego rozwiązania. Ani w to, że faktycznie ułatwi ono korzystanie z poczty.  Jeszcze kilka takich ruchów i być może będziemy w stanie wybaczyć Google uśmiercenie Inboxa.

Jeśli nie masz jeszcze dostępu do nowego prawoklika w Gmailu, musisz uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Według zapewnień Google, dostęp do nowych opcji już wkrótce pojawi się u wszystkich użytkowników. Rollout rozpoczął się 11 lutego i ma potrwać przez kolejne 15 dni.