GitHub przekazał do arktycznego archiwum kod open source, który był opublikowany przez użytkowników platformy. W ten sposób zabezpieczono 21 TB danych dla przyszłych pokoleń.

Kojarzycie te filmy, w których w Ziemię uderza meteoryt, siejąc spustoszenie? Albo te, w których woda zalewa całą powierzchnię? Często w nich pojawiają się schrony, czy też archiwa, gdzie zabezpieczeni zostają przedstawiciele gatunków zwierząt, roślin oraz ludzie. Podobny schron powstał w Arktyce, a GitHub zabezpieczył tam kod open source opublikowany na platformie przed 2 lutego 2020 r. Zatem, jeśli opublikowaliście swój kod na GitHubie przed tą datą i był on publiczny, to możecie się spodziewać, że został przekazany do schronu.

github archive film

Arktyczne archiwum GitHuba

Arktyczne archiwum zostało nazwane GitHub Arctic Code Vault i powstało w ramach programu GitHub Archive Program. GitHub podaje, że 2 lutego 2020 r. wykonano migawkę wszystkich dostępnych publicznie projektów open source. Dane te zostały przeniesione do 186 bębnów archiwizacyjnych przez firmę Piql. Łącznie było to 21 TB danych. Po kilku miesiącach transferowania danych na odpowiednie taśmy, 8 lipca 2020 r. przekazano je do schronu. Tam mają być zabezpieczone i przechowywane dla przyszłych pokoleń przez kolejne 1000 lat.

R E K L A M A

Droga do schronu

Kod w postaci 186 bębnów z filmami wędrował z Drammen, przez Oslo, aby dotrzeć do Longyearbyen. GitHub Arctic Code Vault znajduje się w likwidowanej kopalni węgla zlokalizowanej w górach. Kod został przetransportowany w głąb kopalni i umieszczony pod setkami metrów wiecznej zmarzliny.

github archive 3

Specjalna odznaka dla developerów

Co ciekawe, GitHub chce docenić wkład programistów w stworzony kod open source, który został przekazany do arktycznego archiwum. Z tej okazji zaprojektowano specjalną odznakę Arctic Code Vault. Jest ona wyświetlana na profilu developera, którego kod został przekazany do schronu. Odznaka pozwala także odkryć, jaki kod został w ten sposób zabezpieczony dla przyszłych pokoleń. W arktycznym archiwum znajdzie się także “Drzewo Technologiczne”, w którego skład wchodzi dokumentacja dotycząca nowoczesnego przetwarzania, open source, języków programowania, a także historię techniczną, która doprowadziła do możliwości programowania.

Źródło: GitHub