Internet żył niedawno przez kilka tygodni sprawą Weroniki Sowy – jednej z bardziej znanych polskich influencerek, a prywatnie narzeczonej Friza, lidera Ekipy, która logo swojego kanału youtubowego Wersow „pożyczyła” od pewnego francuskiego artysty.

Przy okazji wyszło na jaw, że niektóre piosenki z debiutanckiej płyty Ekipy były łudząco podobne do numerów innych twórców. Sam pomysł na Ekipę i content tworzony przez jej członków przez wielu uznawany jest za kopiowanie innych twórców z USA. W kontekście tych zarzutów zabawnie wygląda film, w którym członek Ekipy szuka na straganach odzieży i gadżetów z bezprawnie użytym znakiem tej grupy.

Wersow z Ekipy Friza „pożyczyła” cudze logo? Sylwester Wardęga stawia zarzuty (aktualizacja)

Ekipa Friza „mocno zainspirowana” Vetements

Po tylu kontrowersjach wydawać by się mogło, że Ekipa dbać będzie wyjątkowo o kwestię praw autorskich w produkcjach i produktach wypuszczane pod swoim szyldem. Nic bardziej mylnego. W sklepie ekipatonosi.pl, w którym sprzedawany jest oficjalny merch Ekipy, pojawił się właśnie t-shirt, który jest bardzo mocno inspirowany koszulką sprzedawaną jakiś czas temu przez luksusową francuską firmę odzieżową Vetements.

Mowa o shirciku Dobry Mood Wave, nawiązującym do najnowszego singla Ekipy „Dobry Mood”. Jak dopatrzył się użytkownik Twittera o nicku Palma, główny motyw koszulki jest łudząco podobny do tego widniejącego na koszulkach „Not Happy Not Sad” luksusowej marki modowej Vetements.

Przypadek zbyt dużego podobieństwa koszulki Ekipy ze wzorem sprzedawanym przez Vetements nie jest już co prawda tak oczywisty jak sprawa wzorowania się w przypadku logo kanału Wersow.

Po raz kolejny jednak Friz i jego Ekipa udowadniają, że dość luźno podchodzą do kwestii praw autorskich. Oczywiście jedynie w przypadku, gdy to oni za mocno się czymś zainspirują. W odwrotnej sytuacji szybko pojawiają się pozwy i wezwania do zaprzestania naruszeń. Jak skończy się sprawa inspiracji designem marki Vetements? Dowiemy się pewnie już wkrótce.