Free App of the Week, czyli Google rozdaje za darmo płatne aplikacje w Google Play

Free App of the Week, czyli Google rozdaje za darmo płatne aplikacje w Google Play

Opublikowano 29.03.2017 9:26 Aktualizacja: 4.04.2017 19:21 - 2


Nie pierwszy raz Google udostępnia za darmo aplikację, za którą normalnie musielibyśmy zapłacić. Wydaje się jednak, że tym razem zakładka Free App of the Week może zagościć na dłużej w Playu. I chociaż to bardzo miła informacja, to mam jedno ale.

Jak podaje Mashable, sekcja z darmowymi aplikacjami jest dostępna wyłącznie dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Jak jednak sprawdziłem, oferowaną w niej grę Card Wars – Adventure Time możecie pobrać również w Polsce. Oczywiście, nie wydając na nią nawet złamanego grosza. Normalnie za tę karciankę musielibyście zapłacić 14.99 zł (promocja kończy się za dwa dni). W zeszłym tygodniu Google udostępniło aplikację Ultimate Guitar Tabs & Chords, która obecnie kosztuje 7.20 zł.

Na dobrą sprawę nie jest to nic nowego w mobilnym światku. Takie oferty można regularnie spotkać chociażby w Amazon Undergound. Jednakże repozytorium Amazonu nie jest zbyt powszechne i korzysta z niego garstka użytkowników, więc dla większości to wyłącznie ciekawostka. Również w Google Play od czasu do czasu można wpaść na takie promocje. Lecz brak odpowiedniej sekcji uniemożliwia większemu gronu na dotarcie do informacji o nich. Dobrze jeśli w Google wreszcie zamierzają to uporządkować.

Niedawno skusiłem się na taką okazję. Była to prosta gra Game Studio Tycoon, która starczyła mi zaledwie na kilka godzin zabawy. I nie była to nawet jakoś szczególnie dobra zabawa. Podobnie ma się sprawa z Card Wars – Adventure Time. Z mojego punktu widzenia nie jest warta tych 15 zł. Jeśli jednak z jakiegoś powodu planowaliście jej zakup, bo np. jesteście olbrzymimi fanami serialu animowanego, to teraz będzie dla jak znalazł.

Tym samym składnia mnie to do pewnej refleksji. Nawet większość darmowych gier jest darmowa tylko tytularnie. Siłą rzeczy przywykliśmy już do mikrotransakcji, które coraz częściej są tylko z nazwy mikro. Nie rzadko producenci chcą byśmy płacili krocie za przeróżne growe pseudowaluty, spotykane pod postacią wszelkiej maści świecących kryształków, gwiazdek i całej gamy innych wspaniałości, jakie tylko designerom wyobraźnia podpowie. Na koniec dnia czuję, że nie wynoszę z tych produkcji czegokolwiek. Dlatego staram się ich unikać.

Oczekiwałbym, żeby pozycje płatne – nawet jeśli czasowo można je pobrać za darmo – prezentowały zupełnie inny poziom jakościowy. Niestety, jest to szukanie igły w stogu siana. Dlatego takie rodzynki, jak genialne produkcje od Telltale Games  cieszą po trzykroć. Ponadto ich tytuły można wcześniej przetestować, bez obaw o dodatkowe płatności. Króluje tu zasada, że jeśli gra się nie podoba, nie płacisz za resztę historii.

Krokiem w dobrym kierunku jest sekcja Wypróbuj teraz i zapłać później. Jednak na razie możemy się tam spotkać z tak kuriozalnymi ofertami, jak promowanie w niej Evernote’a. Aplikacji, która jest bezpłatna, jednak pozwala odpłatnie przejść na wersję ubogaconą dodatkowymi funkcjami. W ten sposób można na dobrą sprawę promować – na oko – połowę oferty z podobnym oprogramowaniem. Dosyć mocno wypacza to ideę wersji próbnej.

Jeśli Google chce zachęcić swoich użytkowników do płatnych aplikacji poprzez pokazanie za pomocą Free App of the Week, że warto po nie sięgać, to powinni się zastanowić nad jakością wystawianych tam produktów. Card Wars – Adventure Time niezbyt zachęca do sięgnięcia po gry z wyższej półki. Co najwyżej sprowadza całą sprawę do starego i zawsze aktualnego powiedzenia, iż darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby.

3 - 5 Sep 2020
Jesteśmy na #IFA2020 - zobacz naszą relację