Fluent Design to konkurencja dla Material Design czy Bootstrap'a? | DailyWeb.pl
Fluent Design to konkurencja dla Material Design czy Bootstrap'a?

Opublikowano 2 lata temu - 18


Webowy świat to odwieczna walka producentów, twórców stron i użytkowników, wystarczy spojrzeć. Ludzie tworzą społeczności przeglądarek Google, Opera czy Firefox... nie zapominajmy o IE/Edge - coś zawsze gdzieś działa lepiej lub gorzej.

Powstaje sporo standardów, projektów, które są mniej lub bardziej popularne. Światem internetowych CMS'ów rządzi WordPress, światem front-end'owych frameworków Bootstrap - to na tyle.

Przestrzeń szeroko pojętej UX'owej stylistyki już nie ma lekko - cały czas się rozwija i zmiena, jest też zupełnie inna na poszczególnych systemach. Google ma swój Material Design, którego wdraża w swoich produktach i usługach z coraz większą determinacją, a Microsoft ma Metro Modern Neon Fluent Design i nie zamierza zatrzymać się tylko na aplikacjach tworzonych na system Windows 10.

Czytałem niedawno na paru blogach technologicznych tezę, że nadchodzący wielkimi krokami Fluent Design jest ogromną konkurencją dla Material Design, ale czy na pewno tylko dla niego? Bootstrap, Foundation i inne frameworki działające na front-end'zie mają również nie lada konkurencję, bo co je wyróżnia? Prostota, lekkość, możliwości personalizacji i popularność - wielu z tych cech nie ma Fluent Design, no i nie jest frameworkiem front-end'owym. Chyba, że... Microsoft ma już swój dosyć prosty i lekki Web Framework, więc wystarczy go doposażyć w elementy wizualne z Fluent Design i odpowiednio sprzedać. Oto "first look" nadchodzących zmian w Web Framework'u od Microsoftu.

System grid'ów i łatwy do stworzenia responsywny pasek nawigacyjny - to silne karty przetargowe framework'a Bootstrap, a jakby dodać do tego wszystkiego przezroczystości, efekt paralaksy i wszechobecne stonowane animacje? Moim zdaniem, jeśli takie elementy będą bardzo łatwe do wdrożenia, a przy tym nie będą ciążyć rozmiarami na stronie, to może się udać.

A co do Material Design, to jest to o wiele bardziej rozwinięty, cięższy i rozbudowany "system stylistyki" od rzeczy pokazanych na tym wideo, ale również przy tym trudniejszy do wdrożenia (przynajmniej dla mnie jak spojrzałem na dokumentację na getmdl.io) i to może być klucz do sukcesu Fluent Design.

Oczywiście jest to tylko moje gdybanie i efekt końcowy zupełnie inny. Pozostaje mi nic innego jak tylko kibicować Microsoftowi, aby Fluent był naprawdę dobrą zmianą we wzornictwie aplikacji, stron czy ogólnie framework'ów front-end'owych, bo przecież posiadanie zdrowej konkurencji na rynku jest zawsze dobre.

Jeśli zainteresował Cię temat, zajrzyj na getmwf.com oraz podstronę fluent.getmwf.com, aby dowiedzieć się więcej o Microsoft Web Framework i Fluent Design for Web.


Autor: Michał Kotfas