Pa, pa, Fleets od Twittera.

Twitter poinformował, że wprowadzona niedawno opcja Fleets wkrótce zostanie wyłączona.

Fleets – klon Relacji na Instagramie od Twittera – nie przetrwał nawet roku. Nowa forma tweetowania w postaci znikających po 24 godzinach obrazków została wprowadzona jesienią 2020 roku. Fleets to, zdaniem twórców, odpowiedź na prośby użytkowników, którzy być może mieli pomysł na tweeta, ale z jakiegoś powodu nie zdecydowali się go opublikować. Zamiast usuwać taką treść, można ją udostępnić jako swego rodzaju „relację”.

R E K L A M A

Fleets na Twitterze zostanie wkrótce wyłączone

To znaczy – „można było„, bo Fleets zostanie wkrótce na dobre wyłączone. To kolejna próba Twittera na skłonienie użytkowników do regularnego korzystania z serwisu. Bo, jeśli nie wiecie, choć tweety na stałe już wpisały się w kulturę Internetu, a najlepsze wpisy krążą jako memy, to Twitter nadal ma problemy z tym, aby ludzie korzystali z niego na co dzień. Sporo osób zakłada konta z ciekawości, ale nie zostaje aktywnymi użytkownikami. I właśnie z tym miało pomóc m.in. umierające już Fleets.

Kolejna opcja, którą Twitter testuje, aby zwiększyć popularność serwisu to udostępnianie tweetów jako aktywne karty w Instagram Stories (niczym linki do muzyki na Spotify). Serwis społecznościowy odnotował, że użytkownicy Instagrama często wrzucają tweety jako screenshoty, więc teraz pojawiła się opcja (póki co tylko na iOS), aby udostępniać tweety bezpośrednio jako Relacje z linkiem prowadzącym do Twittera.

„We’re sorry” albo „you’re welcome”

Wiceszef produktu Twittera Ilya Brown tłumaczy, że Fleets miało ułatwić nowym użytkownikom wdrażanie się w świat serwisu społecznościowego. Tweetowanie, szczególnie na początku, gdy nie zna się prawideł tego świata, może być trochę jak mówienie do ściany. Mija sporo czasu zanim zdobędziemy prawdziwych obserwujących i nawiążemy wartościowe relacje. Fleets jednak nie okazało się narzędziem, które rozwiązuje ten problem. Serwis po wprowadzeniu nowej opcji nie odnotował bowiem większej liczby tweetów od nowych użytkowników, a na pewno nie tak dużej jakby sobie tego życzył.

Fleets na Twitterze zostaną wyłączone już 3 sierpnia. „Przepraszamy albo proszę bardzo” – napisano na oficjalnym profilu serwisu. Twitter zadeklarował jednocześnie, że pracuje już nad czymś nowym.