Firefox OS w akcji

Firefox OS w akcji

Opublikowano 26.02.2013 10:01 - 4


Decydując się na nowy smartfon już teraz jest w czym wybierać. Pomijając już kłopotliwą kwestię doboru odpowiedniego modelu telefonu, pozostaje jeszcze kwestia podjęcia decyzji na jaki system operacyjny się zdecydować. Ja swoją przygodę z ‘inteligentnymi telefonami’ rozpocząłem od razu od iOS (iPhone 3GS) z którego w sumie byłem zadowolony dopóty, dopóki nie pojawił się na rynku Samsung Galaxy S, który wówczas mojego ajfona bił na głowę ceną i jakością ekranu AMOLED. Tak właśnie przesiadłem się na Androida z którego ostatecznie na tamten czas nie byłem zadowolony, ostatecznie wracając do ajfona z numerkiem 4.

Wiele wody w Wiśle upłynęło od tamtego czasu, sam Android moim zdaniem został bardzo mocno dopracowany i uważam, że jest aktualnie pełnoprawnym konkurentem dla iOS. To jednak nie upraszcza wyboru użytkownikowi, który musi zdecydować jaki system operacyjny wybrać. Do tego dochodzi coraz bardziej popularna platforma Windows Phone no i nie zapominając o propozycji od BlackBerry. Niemniej to już pewne, że i Firefox dołączy do tej grupy, proponując swój własny system operacyjny.

Czy będzie dla niego miejsce? Rzeczywistość to zweryfikuje. Zapowiada się stosunkowo ciekawie, jednak co mnie martwi to wykorzystanie HTML5 przy projektowaniu tego OSu. Wszyscy znamy doskonały przypadek działania aplikacji monbilnej od Facebooka, która przygotowana była właśnie przy użyciu nowej specyfikacji HTML. Szybko się Zuckerberg wycofał z tego pomysłu, kiedy użytkownicy hurtowo zgłaszali problemy z prędkością działania aplikacji.

O ile obawy o HTML5 mają swoje podstawy o tyle na materiale w którym widać próbkę możliwości Firefox OS, w sumie nie widać żadnego większego problemu. Tak czy siak, innowacji raczej też nie…

Wieści z Rozładowani.pl