Firefox 67.0 już do pobrania. Mozilla stawia na szybkość i bezpieczeństwo.
Firefox 67.0 już do pobrania. Mozilla stawia na szybkość i bezpieczeństwo.

Opublikowano 22.05.2019 12:24 -


Jak zapewniają twórcy, najnowsza odsłona „liska” ma być jej najszybszą i najbezpieczniejszą wersją w historii. Przeglądarka jest już do pobrania na systemy Windows, Linux i macOS.

Po uporaniu się z niedawnymi problemami z rozszerzeniami, Mozilla wreszcie udostępniła najnowszą wersję swojej przeglądarki. Jeśli wierzyć zapewnieniom, było na co czekać. Najnowsza wersja przeglądarki ma być aż dwukrotnie szybsza niż zaprezentowany w zeszłym roku Firefox Quantum. A przy tym oferuje także kilka istotnych funkcji z zakresu zwiększenia bezpieczeństwa.

Poprawa wydajności stała się możliwa dzięki wprowadzeniu prioretyzacji wśród używanych przez użytkownika funkcji. Nowy Firefox identyfikuje, jakie skrypty są w tym momencie najbardziej istotne i ładuje je jako pierwsze. Kolejnymi sposobami na poprawę szybkości jest czyszczenie zawartości pamięci podręcznej oraz zawieszanie prac nieaktywnych kart.  Mozilla twierdzi, że pozwoliło to przyśpieszyć ładowanie wyników wyszukiwania na takich stronach jak Instagram, Amazon i Google o 40-80%.

Firefox 67 co nowego?

Firefox 67 to także spore zmiany z zakresu bezpieczeństwa. Jako że kwestia ochrony danych jest jednym z najbardziej palących tematów w świecie tech, Mozilla świetnie wpisuje się tutaj w aktualne branżowe trendy. A robi to ograniczając fingerprinting i blokując skrypty służące do kopania kryptowalut. Opcja Przeglądanie Prywatne, która pozwala na automatyczne usunięcie plików cookie po zamknięciu okna przeglądarki, otrzymała teraz nowe funkcje w postaci obsługi rozszerzeń i zapisywania loginów i haseł. Dzięki temu może ona całkowicie zastąpić standardowy tryb przeglądania.

Firefox 67 można pobrać ze strony Mozilli. Przeglądarka dostępna jest w wersji na Windowsa, Linuksa i macOS. Pełna lista wszystkich nowości jest dostępna tutaj.