14 listopada do dyspozycji użytkowników na całym świecie została udostępniona nowa wersja przeglądarki Mozilla Firefox. Fani doczekali się nie tylko małego rebrandingu produktu, lecz przede wszystkim znacznej poprawa osiągów.

Obdarzona numerem seryjnym 57.0 wersja popularnej przeglądarki wg zapowiedzi miała być dwukrotnie szybsza szybsza niż zeszłoroczny Firefox 52.0, co potwierdzają testy przeprowadzone przez Speedometer 2.0. Mozilla wzięła sobie do serca pracę nad poprawą wydajności swojego sztandarowego produktu — na korporacyjnym blogu dowiadujemy się, że udało rozwiązać aż 463 błędów, które mogły wpływać na szybkość ładowania stron.

Firefox Quantum is 2x faster

Świetne wyniki Firefox Quantum zawdzięcza przede wszystkim drastycznej przebudowie komponentów. Specjalnie na potrzeby nowego produktu, stworzono nowy silnik CSS napisany z użyciem języka programowania Rust. Nowością, na której w dużej mierze opiera się poprawa osiągów, jest możliwość rozdzielenia zadań pomiędzy różnymi rdzeniami procesora. Dla porównania — w większości przeglądarek wszystkie zadania są przetwarzane przez pojedynczy rdzeń CPU.

R E K L A M A

Mozilla zwiększy anonimowość swoich użytkowników

Kolejnym novum jest także zwiększenie zakresu zarządzania zawartością uruchamianych stron, co z kolei znacząco wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania na pamięć operacyjną RAM. Według zapewnień Mozilli, Firefox Quantum posiada 30% mniejsze zużycie RAM niż najnowsza wersja Chrome.

Jak w praktyce wygląda porównanie tych dwóch największych konkurentów? Przekonać się można na podstawie filmiku umieszczonego przez Firefox na kanale YouTube.

mozilla w nowej odsłonie

Przy okazji oddania nowszej, szybszej wersji „liska” zdecydowano się na jego mały rebranding. Wszystko zaczęło się w październiku 2016 roku, kiedy Mozilla ogłosiła powstanie nowego Projektu Quantum. Jego głównym celem było stworzenie silnika nowej generacji, dopasowanego do wymagań technicznych nowoczesnych komputerów. Aby podkreślić fakt, że mamy do czynienia z kompletnie przebudowanym produktem zdecydowano się na zmianę loga i nazwy przeglądarki.

mozilla quantum

Zmianie uległ także interfejs użytkownika. Nowoczesny, minimalistyczny design, będący dziełem Projektu Photon, ma dawać użytkownikom wrażenie, że korzystają oni z innowacyjnego produktu o wysokiej wydajności. Nowa wersja Firefox wydaje się być doskonale przemyślana pod kątem UX i dostosowana zarówno do ekranów wysokiej rozdzielczości, jak i tych dotykowych. Docenią ją zwłaszcza te osoby, które korzystają z Firefoxa w pracy — dużej rozbudowie uległ system sortowania treści i tworzenia ich kopii. Ciekawostką jest tu także pełna integracja z aplikacją Pocket, którą Mozilla zakupiła w zeszłym roku.

O tym, jak Firefox Quantum będzie wygląda „od środka”, można przekonać się oglądając video prezentację na blogu Firefox lub pobierając najnowszą wersję Mozilli z tej strony. Mozilla udostępniła także rozbudowaną wersję developerską wyposażoną w nowy zestaw devtools. Jest ona do ściągnięcia pod tym linkiem.


Posłuchaj nas!