Wracam do moich nostalgicznych zestawień! Po serialach i grach wideo lat 90. przyszedł czas na dużo obszerniejszy segment popkultury – filmy.
Filmy dzieciństwa – sensacje lat 90. otwierają najbliższe tygodnie moich nostalgicznych rankingów. Od razu mówię, że łatwo nie było wybrać TOP-10. Naprawdę tych tytułów jest od groma. W oka mgnieniu wypisałem sobie 20 tytułów, a po dłuższej chwili miałem ich tutaj aż 50. Wiele filmów też nie załapało się rocznikowo.
Biorę pod uwagę lata 90., więc niestety mój ulubiony Rambo, Tango i Cash oraz Szklana Pułapka nie mogły się znaleźć w tym rankingu, bo są to jeszcze lata 80. Z kolei uszeregować moją TOP-kę to było naprawdę jedno z trudniejszych wyzwań w mojej dailywebej karierze. Zapraszam do lektury!
Filmy dzieciństwa – sensacje lat 90. Nostalgiczny ranking TOP 10
10. Goldeneye (1995)
Ja nie jestem fanem Jamesa Bonda sprzed czasów Daniela Craiga, ale są dwie części, które bardzo dobrze wspominam. Jednym jest Świat to za mało (głównie dzięki kreacji Halle Barry), a drugim właśnie Goldeneye. Pamiętam jedną z ostatnich sekwencji w jaki sposób kończy swój żywot antagonista Alec Trevelyan, grany przez Seana Bean’a. Człowiek-spojler zawsze dowozi. Oczywiście włącza się we mnie patriotyzm i propsuje za udział naszej polskiej gwiazdy Izabelli Scorupco. Utwór Tiny Turner to z kolei jedna z lepszych, bondowych piosenek.
9. Speed: Niebezpieczna prędkość (1994)
Zanim Keanu Revess wybierał tabletki, walczył z demonami i prał złym typiarzom pyski to jechał z Sandrą Bullock autobusem. I jeśli miałbym być totalnie szczery, to Speed się nieco zestarzał, nie robi już takiego wrażenia, ale skłamałbym gdybym powiedział, że przełączam kanał w TV, kiedy emitowany jest ten film. Wartka akcja, szybki, nieobliczalny autobus i ten biedny wózek z puszkami, w którego uderza Sandra Bullock. I oczywiście rewelacyjny głos w słuchawce, czyli Dennis Hooper. A o drugiej części to może ja nie będę wspominał, bo podobno dailyweb to kulturalny portal.
8. Żółtodziób (1990)
Film, który przez wielu widzów i krytyków jest uważany za jeden z gorszych filmów Clinta Eastwooda. I może nie jest to Bez przebaczenia, czy Gran Torino, to ja ten tytuł bardzo sobie cenię. To oczywiście bardzo wytarty schemat na zasadzie młody żółtodziób i starym policyjny wyga, ale tu wszystko świetnie działa. Clint jest gburem, Charlie Sheen pełnym ambicji gliną, ale ich relacja świetnie ukazana. Oczywiście prowadząca do przybicia sobie piątek. Sporo akcji, nieco humoru i ja jestem zachwycony! Oczywiście wszystko w ramach nostalgii.
7. Szakal (1997)
To jeden z niewielu przykładów filmów, w których Bruce Willis zagrał negatywnego bohatera. I to jakiego! Zabójca, który nie cofnie się przed niczym, a scena próby pewnej niebezpiecznej broni – ikoniczna. Po latach ogarnąłem, że Jack Black zagrał w tym filmie. Szkoda, że dosyć szybko zszedł z afisza. To oczywiście również Richard Gere, który próbuje wytropić niebezpiecznego mężczyznę. Aktorowi początkowo zaproponowano rolę Szakala, jednak ten nie chciał grać antagonisty. Świetny thriller, do którego lubię wracać.
6. Bad Boys (1995)
Bad boys, bad boys Whatcha gonna do? Whatcha gonna do when they come for you?
Nie ma chyba osoby, która nie zna tej piosenki Boba Marleya, szczególnie w kontekście filmu Bad Boys. Pełnometrażowy debiut Michaela Baya to świetna chemia między Willem Smithem a Martinem Lawrencem, sporo humoru i charakterystyczny styl reżysera. Dużo akcji, wybuchów, pościgów, gagów i przede wszystkim – wysokooktanowej werwy. Często wracam, również do drugiej części, bo to dobrze zrealizowana komedia sensacyjna.
Seriale dzieciństwa – sensacje lat 90. Nostalgiczny ranking TOP 10
5. Ścigany/Wydział pościgowy (1993/1998)
Nie byłem w stanie wybrać, który z tych filmów bardziej lubię, dlatego oba tytuły znalazły się na tym samym miejscu. W zasadzie – Ścigany i Wydział pościgowy są ze sobą połączone. W Wydziale pościgowym nikt o tym nie wspomina, ale to luźna kontynuacja Ściganego. Świadczy o tym fakt, że w jednym i drugim tytule pojawia się dwójka tych samych policjantów – Samuel Gerard (Tommy Lee Jones) i Cosmo Renfro (Joe Pantoliano). Świetne kino sensacyjne z barwnymi bohaterami drugoplanowymi. W Ściganym wystąpił sam Harrison Ford i Julianne Moore, a w Wydziale Pościgowym – Wesley Snipes oraz Robert Downey Jr.. Dużo ikonicznych momentów na czele z siadającym Wesleyem Snipesem na dachu pociągu, a sama postać Tommy’ego Lee Jonesa na tyle zapisała się w popkulturze, że stwierdzenie „Będę jak Tommy Lee Jones w Ściganym” tylko o tym świadczy.
4. Con Air – lot skazańców (1997)
Czy ja ten film obejrzałem w 2024 roku od 3 do 5 razy? Być może. Zupełnie przypadkowo był wyświetlany w telewizji dwa dni temu. Kawał kina akcji i Nicholas Cage w formie. Zresztą Con Air to plejada gwiazd. Na ekranie wystąpili tacy aktorzy jak: John Cusack, John Malkovich, Dave Chappelle, Colm Meaney, Steve Busemi, Ving Rhames oraz Danny Trejo. Co ciekawe – film zdobył Złotą Malinę za…Film niebezpieczny dla zdrowia i życia publicznego. Jedno wielkie xD. Nie zgadzam się (choć podejrzewam, że wygrana dotyczy postaci, odgrywanej przez Steve’a Buscemi’ego) i nadal będę ten film propsował. Prosta, niezobowiązująca rozrywka, ale świetnie zrealizowana i z barwnymi bohaterami.
3. Twierdza (1996)
I kolejny film Michaela Baya na koncie i zdecydowanie mój ulubiony w jego karierze. Rewelacyjnie zrealizowane kino sensacyjne, które trzyma w napięciu od początku do końca. Prosty, ale dobrze poprowadzony scenariusz i genialna obsada. Nicolas Cage u progu sławy i genialny jak zawsze Sean Connery. Ponadto na ekranie mogliśmy zobaczyć Eda Harrisa, Davida Morse’a, Michaela Biehna , Williama Forsythe’a i Tony’ego Todda. Kolejny z filmów dzieciństwa, do którego lubię wracać. Za każdym razie przeżywam jak główny bohater za pomocą flar daje znać pilotom, aby nie bombardowali więzienia. Cudowny kadr, podraszony muzyką Hansa Zimmera i masa wspomnień. Nie wiem ile razy widziałem ten film za dzieciaka. Znam na pamięć.
2. Gorączka (1995)
Michael Mann stworzył dzieło niemalże kompletne. Gorączka to film, bez obecności którego nie może istnieć żaden ranking kina sensacyjnego. Dopracowane niemalże w każdym calu to idealny przykład jak powinno się realizować filmy pełne akcji, które nie obrażają inteligencji widza. Wielka w tym zasługa aktorów. Pojedynek między Alem Pacino i Robertem De Niro to emocje nie z tej ziemi. Obsada partnerująca jest również fenomenalna i bardzo dobrze dobrana. Świetny Val Kilmer, Tom Sizemore, Jon Voight, Ashley Judd, Natalie Portman, Danny Trejo, Dennis Haysbert i William Fichtner. Film, który liczy sobie prawie 30 lat, a nie zestarzał się nawet o minutę.
1. Mission: Impossible (1996)
Po falach pochwał przy Gorączce może dziwić pierwsze miejsce w tym rankingu. Jednak Mission: Impossible zajmuje specjalne miejsce w moim nostalgicznym serduszku i pierwsza część zapoczątkowała całą serię, którą cenię do dziś. Były wypadki po drodze, typu spełnianie wybuchowych i pełnych gołębi wizji Johna Woo w Mission: Impossible 2, ale gdyby w 1996 roku Mission: Impossible nie powstał, to nie byłoby takiego wspaniałego Fallouta.
I tak – trzeba wiele sytuacji traktować z przymrużeniem oka i po prostu uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Świetny Tom Cruisie, Jean Reno oraz Ving Rhymes i oczywiście jeden z najbardziej znanych motywów muzycznych. Niektóre sekwencje już nieco trącają myszką (finałowa walka na pociągu), ale to zawsze film, do którego lubię wracać i zawsze będzie dla mnie numerem jeden w kategorii kina akcji.
W ramach nostalgicznego powrotu do lat dzieciństwa na łamach dailyweb ukazały się:
- Pokolenie Polonii 1 (i nie tylko) – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa część 1
- Pokolenie Polonii 1 (i nie tylko) – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa część 2
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: przygodówki – nostalgiczny ranking
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: sport – nostalgiczny ranking
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: RPG – nostalgiczny ranking
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: Strategia – nostalgiczny ranking
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: Platformówki – nostalgiczny ranking
- Gry dzieciństwa. Siedmiu wspaniałych w kategorii: Gry akcji – nostalgiczny ranking
- Seriale dzieciństwa – sensacje lat 90. Nostalgiczny ranking TOP 10
- Seriale dzieciństwa – obyczaje lat 90. Nostalgiczny ranking TOP 10
- Seriale dzieciństwa – komedie lat 90. Nostalgiczny ranking TOP-10
- Seriale dzieciństwa – fantasy i sci-fi lat 90. Nostalgiczny ranking TOP-7
- Seriale dzieciństwa – polskie seriale lat 90. Nostalgiczny ranking TOP-7