Jeszcze trochę pomarudzę na temat silników. Jednak nie będą one miały nic wspólnego z motoryzacją, takich nowinek szukajcie w innych tekstach. Kilka tygodni temu prezentowałem różne silniki, które napędzają gry komputerowe. Dzisiaj chciałbym przedstawić nietypowe zastosowanie jednego z nich.

A może ta nietypowość jest nieco ponad miarę? W końcu w grach komputerowych pełno jest przerywników, recenzenci lubią pisać o interaktywnych obrazach. Dlatego nie dziwi mnie to, że ktoś wpadł na pomysł, aby w silniku do tworzenia gier, opracować krótkometrażowy film. Wybór padł na Unity 3D. Pierwsza odsłona serii ADAM pojawiła się 20 czerwca 2016 roku, została stworzona w wersji 5.4. Zachęcam do obejrzenia i – jeżeli będziecie zainteresowani – to sprawdźcie również kolejne odcinki. Trzeci, najnowszy, trafił do Sieci 30 listopada 2017 roku. W dalszy ciągu jest tworzony w Unity, zmieniła się jedynie wersja silnika.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

W czasie oddzielającym poszczególne odcinki sporo się wydarzyło. Pierwszy materiał, ten z 2016 roku, był prezentacją możliwości technologicznych silnika. Potem, za sprawą włączenia się w inicjatywę reżysera Neilla Blomkampa, przerodził się w rasowy krótki metraż. Pojawiła się fabuła, kolejne odcinki ADAMa prezentują antyutopijny świat, w którym kluczową rolę odgrywa kwestia zdobywania świadomości. To bardzo interesująca sprawa! Jeszcze w czerwcu 2016 roku w odbiorcy zachwycali się demem technologicznym, a kilkanaście miesięcy później – drugi odcinek ADAMa został wrzucony na YouTube’a w październiku 2017 roku – w Sieci pojawiły się film krótkometrażowy. Z narracją, z jasno określonymi bohaterami, z interesującym podejściem do tematu świadomości. Ważne jest to, że wszystkie części ADAMa zostały zrealizowane za pomocą Unity3D. A jeżeli zainteresowały Was wykorzystane w filmie materiały, to możecie je pobrać za darmo z Asset Store. Zachęcam do eksperymentowania!

Na pewno duży wpływ na historię miał Neill Blomkamp. Tego reżysera możecie znać z takich filmów jak Elysium, Dystrykt 9 czy Chappie. Warto także wspomnieć o Oats Studios. Jest to wytwórnia filmowa założona przez Neilla Blomkapma w 2017 roku. Specjalizuje się w dystrybucji materiałów za pomocą YouTube’a oraz Steama. Możecie kojarzyć tę nazwę za sprawą krótkometrażowego filmu science fiction Rakka, w którym wystąpiła Sigourney Weaver. Oats Studios wzięło także pod swoje skrzydła ADAMa. Pasuje to do sposobu działania studia. Jest nastawione na nowe technologie, najwyraźniej nie tylko pod kątem dystrybucji, ale także samego tworzenia filmów.

ADAM to doskonały przykład na to, że za pomocą Unity3D można tworzyć nie tylko gry komputerowe. Jeżeli szukacie przestrzeni, w której chcecie się wyżyć artystycznie, to być może ten silnik może Wam ją zapewni.