Figma to narzędzie dla projektantów, które szturmem zdobyło rynek. Jeszcze kilka lat temu jej nie było, potem był czas niszowego produktu a następnie ogromny wręcz wybuch ilości użytkowników. Stało się tak między innymi dzięki lekkości tego narzędzia, możliwości projektowania wszędzie (w przeglądarce) oraz bardzo rozbudowanym funkcją współpracy na plikach. Spora ilość pluginów, tutoriali etc to przepis na sukces. No i się udało.

Ogromna społeczność, czas zacząć zarabiać. Figma zmienia swoje plany. W internecie można napotkać wiele artykułów mówiących o tym, że Figma przestanie być darmowa. Nie jest tak do końca. Zmieniają się ograniczenia planów, ale dla tych użytkowników, którzy działają na freelance lub w pojedynkę tak na prawdę niewiele się zmieni. Wydaje mi się nawet, że będzie lepiej.

Spójrzmy co teraz będzie darmowe:

  • Nielimitowana ilość osób edytujących projekty
  • 3 współdzielone pliki
  • 3 strony per plik
  • 1 projekt

Tak jak wspomniałem, dla samotnych wilków oraz wilczyc to może okazać się wystarczające, zwłaszcza, że draftów mamy nieograniczoną ilość. Jeśli natomiast chodzi o małe zespoły to sytuacja może się tutaj zmienić. Trzeba będzie zacząć płacić, albo się gimnastykować z tym, co w danym momencie jest dostępne w Figmie. Najtańszy płatny plan kosztuje 144 dolary na rok. Nie jest najtaniej. Sketch, konkurent Figmy (tylko na Mac) kosztuje 99 dolarów a przy odnowieniu 79, Adobe Xd natomiast 120 dolarów na rok przy czym Xd ma również darmowy plan.

Ogólnie to nie jest źle, ale warto wiedzieć, że ta zmiana nadejdzie dość szybko. Informacje zostały wysłane do osób korzystających z firmy w planie darmowym poprzez email.