System inteligentnego domu FIBARO nie jest mi obcy. Kilka lat temu miałem z nim styczność każdego dnia. Wprawdzie moja przygoda z tą marką zakończyła się już jakiś czas temu, to nadal zaglądam z ciekawości na jej stronę, żeby wiedzieć, w jakim kierunku zmierza ten producent. Wiele się zmieniło pod względem systemu, jego wyglądu, ale także i dostępnych centralek – pojawiła się HC3. Teraz FIBARO zaprezentowało kolejne „serce” swojego systemu.

Premiera Home Center 3 Lite

Home Center 3 Lite zadebiutował na rynku. Cena wydaje się kusząca – producent podaje, że będzie wynosić ok. 600 zł. Biorąc pod uwagę Home Center 3, a także koszt, jaki przychodziło zapłacić za Home Center Lite zaraz po jej premierze, to jest naprawdę nieźle. To nadal (jak Home Center Lite) bazujące jedynie na protokole Z-Wave urządzenie, dające użytkownikowi kontrolę nad podłączonymi modułami. Musimy jednak pamiętać o dopisku „Lite” w nazwie. Co to oznacza w przypadku tej centrali? Otóż jej możliwości są w pewnym stopniu ograniczone. Użytkownikowi zaleca się operowanie maksymalnie 20 scenami oraz 40 urządzeniami. Już czuję w powietrzu pewne oburzenie – ale dlaczego tak mało? Też tak na początku pomyślałem. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że centralki Lite od FIBARO zawsze były przeznaczone do mniejszego metrażu. W tym przypadku producent podaje, że do 100 mkw. Ja bym jednak podchodził do tego z pewnym dystansem – mając w głowie, jak to było Home Center Lite. Skoro metraż jest mniejszy, to ilość urządzeń również, przynajmniej takie zapewne podejście przyświecało FIBARO.

Ograniczenie ilości scen

O ile maksymalną liczbę podpiętych urządzeń jestem w stanie sobie (może i Wam też) wytłumaczyć, o tyle liczbę scen już nie za bardzo. Wydaje mi się, że 20 to zdecydowanie za mało. System daje sporo możliwości. Nawet, biorąc pod uwagę ilość urządzeń (40), można je wykorzystać do różnych automatyzacji, a wyobraźnia i potrzeby użytkowników w tym przypadku raczej nie kończą się na 20 scenach. Myślę, że tutaj producent się nie postarał. Wiem, rozumiem 600 zł, czego ja wymagam? Tylko, kiedy spojrzymy na rozbieżność cenową między HC3 a HC3 Lite (ok. 1400 zł – w zależności od miejsca zakupu) to te 20 scen brzmi jeszcze bardziej rozczarowująco.

Specyfikacja

Jeśli chodzi o specyfikację to Home Center 3 Lite napędzana jest procesorem ARM Cortex A7 o taktowaniu 900 MHz, wspieranym przez 512 MB pamięci RAM. Urządzenie podłączane jest do domowej sieci poprzez WiFi. Jego pamięć flash to 4GB.

Źródło: FIBARO