FedEx pozywa rząd Stanów Zjednoczonych za sprawę z Huawei

FedEx pozywa rząd Stanów Zjednoczonych za sprawę z Huawei

Opublikowano 27.06.2019 19:53 -


Sytuacja gospodarcza na linii USA-Chiny się nie poprawia. Chociaż konflikt nie eskaluje, a obie strony przeliczają straty, znów dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Tym razem na tapet trafiła firma kurierska FedEx, która nie zgadza się być narzędziem wykorzystywanym przez administrację Trumpa.

Informujemy Was o wszystkich wiadomościach związanych z Huawei i jego problemami, które stworzyła polityka rządu USA. Ostatnio mogliśmy usłyszeć o tym, że Google, Intel i Qualcomm lobbowały za ukróceniem restrykcji, które dosięgnęły Huawei. Głośno było też o tym, że FedEx nie chciał dostarczyć paczki z telefonem Huawei. Teraz znamy prawdziwe powody.

FedEx chce być transparentny

Wszystko zaczęło się od paczki (z Huawei P30 Pro), którą nadała redakcja PCmag z biura w Wielkiej Brytanii do innego swojego biura w USA. Paczka została zwrócona, a pracownicy FedEx poinformowali, że ma to związek z wytycznymi rządu USA odnośnie do Huawei. Głos zabrały władze Chin, które stwierdziły, że przewoźnik źle je interpretuje.

Teraz wiemy coś więcej. FedEx i inne firmy przewozowe zostały zmuszone przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych do egzekwowania zakazów importu i wprowadzenia dodatkowych mechanizmów kontrolnych, mających na celu „wyłapywać sporne przesyłki”.

FedEx pozywa rząd USA

Przedstawiciele firmy i jej prawnicy wystosowali pozew przeciwko Departamentowi Handlu USA. Ich zdaniem nałożono na nich „nieuczciwy i niemożliwy ciężar odpowiedzialności”. FedEx zwraca też uwagę na to, że firma jest przedsiębiorstwem przewozowym, a nie organem ścigania. A do takiej roli próbuje się ją sprowadzić.

Prawnicy firmy również mają mocne argumenty. Powołują się na słynną „piątą poprawkę”. Mowa tu o konstytucyjnym wyborze niemożliwym do zaakceptowania. Firma podnosi też kwestie przyszłych odszkodowań i kar prawnych, które będzie musiała płacić na mocy umów i nierealizowanie wysyłek.

CEO firmy, Fred Smith powiedział w jednym z wywiadów, że zaistniała sytuacja ma symboliczny wydźwięk na tle problemów kontroli eksportu i importu. FedEx nie dopuści też, by niszczono reputację firmy. W ubiegłych latach FedEx już zmagał się z karami za kontrole eksportu, wtedy zarzucono firmie przeoczenie drobnych zmian nazw firm podlegających zakazom.

Wieści z Rozładowani.pl