Co prawda twórcy tego projektu mają na uwadze wydarzenia znacznie bardziej krytyczne niż zwykłe awarie, pomysł jest jednak wart uwagi. Zwłaszcza, że to coś więcej niż tylko satelitarny dostęp do internetu, jaki oferuje wiele firm.

Fallback, gdy wszystko inne zawodzi

Za tą ciekawą inicjatywę odpowiadają Bahareha Saboktakina, Khulood Alawadi, Qifan Zhao i Yi-Fan Hsieh, czyli czwórka zdolnych projektantów. Cała grupa doszła do słusznych wniosków, że kontrola informacji, która odbywa się z ramienia nikczemnych rządów i reżimów to najlepszy sposób kontroli w obecnych czasach. Wystarczy uniemożliwić dostępu do Internetu, by przejąć kontrolę nad poszczególnymi ludźmi, a nawet całymi regionami, w których żyją ludzie.

Internet i dostęp do niego jest podstawowym prawem człowieka. Dezinformacja lub brak informacji jest obecnie potężną bronią. Celowe awarie Internetu i uniemożliwianie dostępu do informacji to według statystyk całkiem częsta sprawa. Są ludzie, którzy postanowili się temu przeciwstawić. Fallback to alternatywna platforma zapewniająca dostęp do informacji w czasie blokady i awarii Internetu.

Małe urządzenie, sztuczna inteligencja i satelity

Zasada działania systemu Fallback jest dość prosta do zrozumienia. Użytkownik jest wyposażony w mały modem, który komunikuje się z internetem za pośrednictwem połączenia satelitarnego. Dostęp do Internetu gwarantowany w ten sposób nie jest niczym nowym. Komercyjnie działa w ten sposób kilka firm, które świadczą usługi głównie podróżnikom. Oczywiście koszty takiej przyjemności są znaczne.

Warstwa techniczna tego systemu jest już znacznie bardziej skomplikowana. To nie tylko dostęp do internetu. Fallback będzie śledził dostępność internetu, informował o awariach, a dzięki uczeniu maszynowemu nawet je przewidywał by troszczyć się o bezpieczeństwo użytkownika.

Fallback

Fallback ma być dostępny w modelu subskrypcyjnym. Zaoferuje bezpieczny modem satelitarny oraz system, który będzie umożliwiał dostęp do bezpiecznych i rzetelnych informacji, przygotowanych w przystępnej formie.

Więcej o systemie Fallback można dowiedzieć się ze strony projektu, dostępnej tutaj.


Posłuchaj nas!