Chociaż może się to wydawać co najmniej nierozsądne, Facebook ma zamiar przygotować swój smartwatch i pokaże go już latem przyszłego roku. Od konkurencji ma je wyróżniać zastosowanie dwóch kamer i stała możliwość komunikacji.

Powyższe rewelacje pochodzą od redaktorów serwisu The Verge, którym udało się skontaktować z dwoma pracownikami Facebooka. Prace nad zegarkiem są w zaawansowanym stopniu, ale firma oficjalnie ucina wszelkie spekulacje. Redaktorom The Verge udało się jednak zdobyć naprawdę sporo informacji.

Nietypowy powód powstania Facebook Watch

Facebook kilka razy podchodził do produkcji dedykowanego sprzętu. Po raz pierwszy miało to miejsce w czerwcu 2011 roku gdy wraz z firmą HTC stworzono model HTC Cha Cha z fizycznymi przyciskami do uruchamiania Facebooka (i kilkoma mniej interesującymi dodatkami). Telefon okazał się klapą.

R E K L A M A

Kilka lat temu firma przejęła firmę Oculus produkującą okulary VR. Tu też nie ma jednak mowy o spektakularnym sukcesie, mimo iż najnowsza generacja gogli VR sprzedała się lepiej niż wszystkie poprzednie łącznie. Do tego wszystkiego należy też dodać wybryk, jakim był Facebook Portal, czyli home hub stworzony z myślą o komunikacji. O tym ostatnim wystarczy wiedzieć tyle, że opinie o produkcie w Internecie musieli podbijać sami pracownicy Facebooka i co stało się przyczyną afery.

HTC Cha Cha
To nie był udany telefon – HTC Cha Cha

Tym razem Facebook, a dokładniej Mark Zuckerberg stworzy sprzęt z całkiem innych pobudek. Oczywiście nie chodzi tu o nawiązanie walki z liderami rynku jak Apple czy Xiaomi. Facebook, co wydaje się rozsądne, chce uniezależnić się od platform Apple i Google, które ostatnio walczą o prywatność swoich użytkowników. Facebook stoi na przegranej pozycji. Nie dość, że nie ma poparcia społeczności (wiadomo, że chcemy prywatności), to musi stawić czoła podobnym gigantom, z którymi najpewniej nie dojdzie do porozumienia, nawet atakując ich w sądzie. Produkcja sprzętu na niezależnej, własnej platformie jest więc tu jak najlepszym posunięciem.

The Verge dowiedział się całkiem sporo o projekcie smar zegarka. W finalnej wersji ma zadebiutować latem przyszłego roku. Ma to być preludium sprzętu oferowanego przez społecznościowego giganta. Druga i trzecia generacja tego sprzętu jest już opracowywana. Łącznie ten projekt pochłonął około miliarda dolarów. Facebook jest też w kontakcie z najpopularniejszymi operatorami w USA – podstawą działania tego sprzętu ma być niezależna praca i brak konieczności parowania z telefonem.

Przygotowywane są 3 wersje zegarka w kolorach czarnym, białym oraz złotym. Posiadać on będzie dwie kamery, zestaw czujników oraz wyraźny wyświetlacz. Pierwsza z kamer to ta do selfie, druga ma być z tyłu urządzenia i nagrywać obraz tak jak robi się to telefonem. W tym celu możliwe będzie szybkie wyciągnięcie zegarka ze stalowej bransolety. Facebook pracuje również nad akcesoriami, które pozwolą nosić zegarek w dowolny sposób – np. przypięty do plecaka. Urządzenie ma pracować na bazie autorskiej wersji Androida. Ma też zawierać pełny pakiet aplikacji od Facebooka.