Facebook usunął fragment Deklaracji Niepodległości, uznając go za rasistowski

Facebook usunął fragment Deklaracji Niepodległości, uznając go za rasistowski

Opublikowano 11.07.2018 11:21 -


Walka z nieodpowiednimi treściami w przypadku tak ogromnych platform jak Facebook wymaga zaangażowania odpowiednich algorytmów odsiewających. Generalnie ludzie są raczej wdzięczni za podobne systemy, ale czasami te zaliczają koszmarne wpadki.

Jedną z ostatnich takich wpadek jest zakwalifikowanie fragmentu Deklaracji Niepodległości, który „The Liberty County Vindicator” opublikował na swoim profilu z okazji Dnia Niepodległości 4 lipca. Dziennik uznał, że być może zachęci to do zapoznania się z treścią całej Deklaracji, tymczasem algorytm Facebooka bardzo szybko zablokował publikację.

Społeczność natychmiast zareagował oburzeniem – w końcu chodziło o dokument stanowiący podwaliny chwalącego się swoją demokratycznością państwa. Z miejsca posypały się kpiny i żarty wytykające np. Thomasowi Jeffersonowi, że nie przewidział zmian w kulturze oraz w języku, pisząc o dzikich Indianach zamiast rdzennych Amerykanach.

Po odpowiednim zgłoszeniu Facebook zareagował, wystosowując odpowiedź:

„Wygląda na to, że popełniliśmy błąd i usunęliśmy coś, co opublikowałeś na swoim profilu, a co nie było niezgodne z naszymi standardami. Chcemy Cię przeprosić i poinformować, że przywróciliśmy Twoje treści i usunęliśmy wszystkie blokady na Twoim koncie związane z tym niewłaściwym działaniem”.

Podatek od social mediów staje się faktem!

Odpowiedzialnym za problem okazuje się algorytm, który nie rozumie kontekstu historycznego i nie potrafi odróżnić agresji od zapisu z przeszłości. Tak czy siak, przyznajcie, to naprawdę porażająca wtopa, żeby zablokować z uwagi na rasizm Deklarację Niepodległości akurat 4 lipca. Spóźnione wszystkiego najlepszego Ameryko!

The Vindicator again this year challenges readers to read through the Declaration of Independence. This year we offer it…

Opublikowany przez The Vindicator Poniedziałek, 2 lipca 2018

Wieści z Rozładowani.pl