Funkcja ta została dostrzeżona przez analityczkę Jane Manchun Wong. Rozwiązanie prosi użytkownika o zrobienie sobie selfie wideo, a następnie poruszanie głową na boki, aby algorytmy mogły sprawdzić, czy nie jesteśmy czasami botami.

Wong opublikowała także screeny potwierdzające prowadzone testy. Na nich możemy zaobserwować instrukcję, dlaczego takie sprawdzenie jest wymagane:

„Potrzebujemy krótkiego filmiku, w którym obracasz głowę w różnych kierunkach. Pomaga nam to potwierdzić Twoją tożsamość i sprawdzić, czy jesteś prawdziwą osobą”.

Oczywiście na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle nowa funkcja zostanie wprowadzona. Osobną kwestią jest to, w jaki sposób Facebook będzie przechowywał tego typu dane. Szczególnie jest to istotne w kontekście częstych ataków na politykę prywatności Facebooka.

Facebook zabrał głos i w wypowiedzi dla The Next Web rzecznik Facebooka potwierdził, że firma eksperymentuje z tą funkcją:

„Ten test jest jednym z kroków, które stosujemy, aby ustalić, czy prawdziwa osoba prowadzi konto, a nie jakiś bot. Nie wykorzystuje ona rozpoznawania twarzy. Zamiast tego wykrywany jest ruch i sprawdzane jest, czy twarz znajduje się w filmiku”.

Jeśli algorytm uzna, że są podejrzenia, że profil jest fałszywy, prosi o przesłanie wspomnianego filmiku. Dziwne są więc zapewnienia, że nie chodzi o rozpoznawanie twarzy, bo brzmi to jasno i czytelnie. Rozumiem, że Facebook chce poprawić autentyczność profili w swoim serwisie, ale czy nie będzie to strzał w kolano i narażenie się na kolejne ataki związane z zapewnieniem ochrony danych osobowych?

źródło: thenextweb.com