Facebook robi czystki: 1,5 mld fałszywych kont zlikwidowanych

Facebook robi czystki: 1,5 mld fałszywych kont zlikwidowanych

Opublikowano 21.11.2018 10:21 -


Facebook od jakiegoś czasu publikuje tzw. raporty transparentności, w których dzieli się z interesariuszami informacjami na temat swoich działań. Z najnowszego takiego raportu wynika, że w pierwszym półroczu 2018 roku Facebook wykrył i zablokował ponad 1,5 miliarda fałszywych kont działających w serwisie. Sporą rolę odegrała tu także sztuczna inteligencja.

Facebook od jakiegoś czasu podejmuje ostrą walkę z fake newsami i innymi, niepożądanymi (drastycznymi lub w inny sposób łamiącymi standardy społeczności) treściami. W opublikowanym niedawno okresowym raporcie transparentności firma Marka Zuckerberga ujawniła, że usunęła ponad 1,5 miliarda fałszywych kont oraz 15,4 miliona postów niezgodnych ze standardami społeczności. Co ciekawe, 97 procent zostało wykryte przez algorytmy sztucznej inteligencji. Najwięcej usuniętych postów związanych było z nagością i seksem.

Rządy walczą z fałszywymi informacjami

W raporcie wskazano także, że Mark Zuckerberg i jego zespół w I półroczu bieżącego roku otrzymali o 26 procent więcej zapytań i wszelakich próśb o usunięcie treści ze strony rządów i instytucji publicznych w porównaniu z II półroczem 2017 r. Oznacza to ponad 103 tysiące wniosków skierowanych do Facebooka przez władze. Warto zaznaczyć, że ze strony władz USA w analizowanym okresie liczba zapytań zwiększyła się aż o 30 procent.

Nowe rozwiązania w trosce o bezpieczeństwo

Facebook na każdym kroku podkreśla, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo użytkowników. Wraz z publikacją raportów, firma zapowiedziała m.in. utworzenie nowej, zewnętrznej komórki, która miałaby podejmować decyzje w obszarze moderacji kontrowersyjnych treści. Największy internetowy gigant podał także, że w zespołach zajmujących się bezpieczeństwem pracuje obecnie około 30 tysięcy osób — to o 1/3 więcej niż zakładano na początku roku.

Wieści z Rozładowani.pl