O walce Facebooka z fake newsami mówiło się już od dawna. Mniej i bardziej działające mechanizmy były podejmowane, jednak skutek wciąż był taki sam – sitko, przez które przedostają się rzeczy, które na światło dziennie wychodzić nie powinny.

Facebook przejmuje Bloomsbury AI. Firma jest doświadczona w przetwarzaniu języka naturalnego, co ma pomóc w walce z fałszywymi informacjami.

Zrzut ekranu 2018 07 09 o 20.24.07

Firma chce wprowadzić technologię NLP do serwisu, żeby lepiej zrozumieć język naturalny i jego zastosowania, co pozwoli później lepiej moderować content udostępniany wewnątrz serwisu.

R E K L A M A

Chodzi o fake newsy?

Facebook prowadził rozmowy w sprawie przejęcia Bloomsbury AI za około 30 milionów dolarów właśnie w związku z walką z fake newsami. Do przejęcia jednak nie doszło, a z Bloomsbury wykupiony został praktycznie cały zespół pracujący nad sztuczną inteligencją. Można? Można. Bloomsbury posiada ogromną wiedzę w zakresie machine readingu i rozumienia niestrukturalnych dokumentów w języku naturalnym.

Jaka była cena przejęcia?

Prawdopodobnie jednak kwota ta zamykała się w okolicach 23-30 milionów dolarów. Są to jednak tylko przypuszczenia.

Facebook świetnie poradził sobie z sytuacją, w której nie udało mu się załatwić sprawy po swojemu. Najzwyczajniej w świecie wziął ze sobą cały zespół. Proces otrzymał nawet swoją nazwę –„acquihire”. Określenie pochodzi od połączenia słów: aquisition oznaczających przejęcie oraz hire znaczącego zatrudniać. Pytanie co dalej? Czy Facebook faktycznie w ambitny sposób weźmie się za walkę z fake newsami, czy może chodzi o coś zupełnie innego?