Nastał ten dzień, kiedy trzeba ostrzec właścicieli iPhone’ów. Na szczęście jednak (dla Apple) nie jest to wina producenta, a zewnętrznej aplikacji. W tym przypadku – Facebooka. Okazuje się, że apka potajemnie używa kamerki, kiedy przewijamy nasz feed na Facebooku.

Problem nagłośnił jeden z użytkowników na Twitterze. Przewijając Facebooka zauważył, że coś jest nie tak w apce na iOS. Udostępnił on materiał wideo, gdzie można zauważyć, jak jego kamerka aktywnie działa w tle, kiedy on przewija feed. Zobaczcie wideo od Joshuy Madduxa:

Jak widzimy, trzeba trochę się nakombinować, żeby móc to ustalić, ale jemu się udało. Co więcej, Maddux twierdzi, że sprawdzał ten problem na pięciu różnych iPhone’ach z systemem iOS 13.2.2 i wszędzie działo się tak samo. Dodaje, że na iOS 12 problem nie występuje. Oczywiście zaznaczył, że nie oznacza to, że kamera nie jest używana.

R E K L A M A

Zagraniczne redakcje także sprawdzały tę metodę i dzieje się dokładnie tak samo. TNW ustaliło, że również iOS 13.1.3 nie wykazuje tego błędu i nie aktywuje w sposób widoczny kamerki. Ja sprawdziłem to u siebie na iPhonie 8 Plus z najnowszym iOS 13.2.2 i dzieje się tak samo. Zauważyłem, że kamera w tle jest aktywna. Wystarczy otworzyć na Facebooku fotkę i następnie spróbować ją przesunąć w prawo. Z lewej strony pojawi się przestrzeń, gdzie obraz z kamery jest widoczny.

Istotne jest też to, że kamera się uruchamia tylko wtedy, kiedy aplikacja Facebooka ma zgodę na dostęp do aparatu. Tutaj plus dla Apple, że skutecznie blokuje dostęp, jeśli takiego nie udzieliliśmy.

Na razie nie jest jasne, czy jest to zamierzone działanie programistów Facebooka, czy też błąd w oprogramowaniu. Oficjalnej odpowiedzi nie ma, ale jest ona do przewidzenia (oczywiście to błąd). Sprawdzałem też, jak Facebook zachowuje się na Androidzie (S10 z najnowszą dostępną wersją oprogramowania). Tam oczywiście problemu nie ma.

Takie rzeczy mogą niepokoić, szczególnie jeśli spojrzymy na „osiągnięcia” Facebooka w zakresie korzystania z danych osobowych, a w zasadzie ich przechowywania (dla przykładu: Cambrdige Analytica).

źródło: Twitter | thenextweb.com