Facebook OS? Gigant opracowuje własny system operacyjny

Opublikowano 23.12.2019 23:53 Aktualizacja: 30.12.2019 8:00 -


Choć na pierwszy rzut oka pomysł może wydawać się nieco kontrowersyjny, ma on naprawdę solidne wytłumaczenie biznesowe.

Informacja o tym jakoby Facebook planował stworzenie własnego systemu operacyjnego, została dość chłodno przyjęta przez branżowe media. Sceptycyzm w dużej mierze spowodowany jest pasmem nieudanych projektów spółki. O ile firma Marka Zuckerberga świetnie radzi sobie na rynku social mediów i komunikacji (o czym świadczy nie tylko sukces własnej platformy, lecz także udane przejęcia Instagrama czy WhatsAppa), inwestycje w inne obszary technologiczne jak na razie nie przyniosły większych sukcesów. Najlepszym przykładem jest tu stworzona kilka lat temu nakładka na Androida, która okazała się kompletnym niewypałem.

Nie da się zresztą zaprzeczyć, że rynek oprogramowania mobilnego jest niezwykle trudny. Nie tylko przez dominacyjną rolę Google, lecz także (a być może przede wszystkim) ze względu na silne przyzwyczajenia użytkowników w tym zakresie. Spektakularne porażki takich graczy jak Microsoft jedynie potwierdzają tę regułę.

Facebook wydaje się jednak uczyć na błędach swoich i konkurencji. Gigant nie porywa się już na obecność w smartfonach, a skupia się jedynie na stworzeniu systemu dla swoich własnych urządzeń. I jest to całkowicie zrozumiała decyzja pod względem biznesowym.

Obecnie firma używa zmodyfikowanej wersji Androida zarówno w przypadku Portalu (smart-urządzenia do połączeń wideo), jak i zestawów Oculus VR. Stworzenie nowego systemu oznaczałoby uniezależnienie się od Google, który wciąż pozostaje największym konkurentem Facebooka w wielu obszarach. Rozwój własnych urządzeń dla Facebooka jest na tyle ważny, że nie chce powierzać ich losu swojemu konkurentowi. Brak alternatywy w przypadku decyzji o zakończeniu wsparcia, mógłby okazać się katastrofalny w skutkach. Ponadto, dedykowany system operacyjny to także większe możliwości rozwoju własnego produktu.

Za stworzenie "Facebook OS" odpowiadać będzie Marc Lucovsky, były pracownik Microsoftu, wcześniej odpowiedzialny m.in. za Windows NT. Nie wiadomo jeszcze kiedy możemy spodziewać się pierwszych rezultatów jego pracy.

Źródło: TNW

Wieści z Rozładowani.pl