Facebook ogłasza, że wygrał ze spamem

Opublikowano 15.04.2017 21:10 -


Bangladesz, Indonezja, Arabia Saudyjska. To własnie te kraje są wymieniane, jako najwięksi facebookowi spamerzy i to z tych państw pochodzi najwięcej fejkowych polubień. Jak czytam na blogu Facebook Security, metoda działania jest wyjątkowo prosta. Spamerzy tworzą tradycyjne konta, maskują ich lokalizację, a następnie rozpoczynają masowo klikać lubię to, tworzą fałszywe sieci znajomych i przesyłają niechciane, a często również fałszywe treści.

Facebook naprawia Facebook

Facebook szczyci się tym, że jest w stanie zidentyfikować sporą część kont działających w ten sposób, usuwając przy tym znaczną liczbę nieautentycznych polubień. Portal posiłkuje się również pomocą od swoich partnerów, którzy alarmują go o podejrzanej aktywności.

Ten problem nie istnieje od dziś. Wydaje się, że Facebook przespał narodziny zjawiska i teraz stara się ratować sytuację. Mimo wszystko lepiej późno niż później.

Propaganda sukcesu

Jednak kłopoty portalu mnożą się i mnożą. Z jednej strony mamy farmy lajków i ciągle kłopotliwa jest kwestia fałszywych wiadomości. Z drugiej, użytkownicy nie przestają narzekać na puchnące aplikacje i strumień wiadomości w którym od lat ciężko się połapać.

W przypadku opisywanego dziś tematu martwią ogólniki, które wyglądają na typową propagandę sukcesu. Portal nie posiłkuje się konkretnymi danymi. Jedynie chwali się sloganami, które zadają się być wyłącznie iluzoryczną papką dla mediów.

Naprawimy wam wszystko

W ostatnich dniach jesteśmy codziennie informowani o kolejnych ruchach facebookowej sekcji bezpieczeństwa. Ponoć już świetnie działa algorytm, który walczy z fejkowymi newsami. We Francji podjęto działania przeciwko ponad 30 tysiącom kont generujących spam, dezinformację lub innego rodzaju zwodnicze treści.

Niestety postronnemu użytkownikowi ciągle ciężko dostrzec rezultaty tych działań. Codziennie jesteśmy zalewani fałszywymi wiadomościami, które są bezmyślne udostępniane przez naszych znajomych. Nie zniknął również problem wyłudzania danych. A kiedy wejdziemy na Allegro i wpiszemy w wyszukiwarkę frazy like oraz facebook, to na tę chwilę pokaże się kilkaset wyników.

facebook lajki allegro

Pomimo, że na pierwszy rzut oka widać, iż problemy portalu są olbrzymie to życzę im sukcesów. Jakkolwiek, liczę na rezultaty poparte konkretami. W końcu prawie wszyscy jesteśmy użytkownikami platformy założonej przez Mark Zuckerberga, więc powinniśmy za nią trzymać kciuki, ale również patrzeć jej na ręce. W końcu to nasze wirtualne dusze utrzymują Facebook na powierzchni. I to dzięki naszym danym Zuckenberg kupił sobie działkę na Hawajach.

Wieści z Rozładowani.pl