Wszystko wskazuje na to, że aplikacja Messengera dla systemu Android już wkrótce zyska bardzo ciekawą funkcję. Facebook bardzo dba o to, by Messenger wyróżniał się na tle innych platform tekstowych.

Aplikacja dość intensywnie wykorzystuje funkcje komunikacji wizualnej, takie jak Facebook Stories czy filtry rozszerzonej rzeczywistości. Teraz do tego zestawu ma szansę dojść jeszcze jedna interesująca funkcja. Być może już niedługo będziemy mogli bowiem użyć naszego głosu do dyktowania i wysyłania wiadomości na Messengerze.

asystenT głosowy facebook Messenger

Researcherzy, którzy prześwietlili kod aplikacji pod kątem nadchodzących nowości, odnaleźli nowy przycisk asystenta głosowego znajdujący się w wątku wiadomości.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Sterowanie głosowe w Messengerze ma umożliwiać nie tylko wysyłanie wiadomości, lecz także inicjowanie połączeń głosowych i tworzenia przypomnień. Ma stanowić przede wszystkim ułatwienie dla korzystających z aplikacji podczas wykonywania innych czynności (m.in. jazda samochodem). Zaznacza się jednak, że funkcja przyda się również w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem czy też ograniczonych ruchowo.

Po ujawnieniu informacji na Twitterze, Facebook potwierdził, że nowa funkcja jest faktycznie testowana. Są to jednak na razie jedynie testy wewnętrzne. Nie wiadomo, ile potrwają oraz czy będą rozszerzone na większą liczbę użytkowników. Warto zauważyć, że sama funkcja nie jest dla firmy zupełną nowością. Transkrypcja mowy była dotychczas testowana jako część asystenta głosowego Aloha uważanego za część nadchodzącego urządzenia do wideoczatu Facebooka. Wszystko wskazuje jednak na to, że asystent Messengera będzie (przynajmniej na początku) zupełnie oddzielnym produktem.

Obserwatorzy zauważają, że jest to dość znacząca zmiana w strategii Facebooka. Jeszcze do niedawna podkreślano bowiem, że firma nie zamierza wprowadzać własnego asystenta głosowego. Jak można się domyślać, deklaracje te zostały zweryfikowane przez duże parcie ze strony konkurencji.