Wygląda na to, że prace Facebooka nad technologią wejścia neuronowego dla AR i VR zmierzają w kierunku… nadgarstka.

Firma nadal inwestuje w badania nad wszczepionymi interfejsami mózg-komputer. Najnowsza faza trwającego od lat badania UCSF finansowanego przez Facebooka, zatytułowanego Project Steno, wkracza w kolejny obszar innowacji. Siądźcie wygodnie, bo ta historia rozwali Wam mózgi (oby oczywiście pozytywnie).

Od myśli do mowy

Po raz pierwszy ktoś, kto w naturalny sposób próbuje wypowiedzieć słowa, może zostać odszyfrowany tylko na podstawie aktywności mózgu.

– powiedział dr David Moses, główny autor badania opublikowanego w środę w New England Journal of Medicine.

Badanie, prowadzone przez neurochirurga UCSF, dr Edwarda Changa, polegało na wszczepieniu „neuroprotezy” elektrod sparaliżowanemu mężczyźnie, który doznał udaru pnia mózgu w wieku 20 lat. Mężczyzna próbował odpowiadać na pytania wyświetlane na ekranie. Algorytmy uczenia maszynowego UCSF może rozpoznawać 50 słów i konwertować je na zdania w czasie rzeczywistym. Na przykład, jeśli pacjent zobaczył monit z pytaniem „Jak się masz dzisiaj?” odpowiedź pojawiła się na ekranie jako „Jestem bardzo dobry”, wyskakując słowo po słowie.

Nie tylko z pieniędzy Facebooka

Moses wyjaśnił, że prace będą kontynuowane poza fazę finansowania Facebooka i że badania mają jeszcze dużo do osiągnięcia. W tej chwili wciąż nie jest jasne, ile rozpoznawania mowy pochodzi z zarejestrowanych wzorców aktywności mózgu, wypowiedzi głosowych lub kombinacji obu z tych czynników.

Moses potwierdził też, że ​​badanie, podobnie jak inne prace BCI, nie polega na czytaniu w myślach, a jedynie na wyczuwaniu aktywności mózgu, która ma miejsce szczególnie podczas próby zaangażowania się w określone zachowanie, na przykład mówienie. Moses twierdzi również, że prace zespołu UCSF nie przekładają się jeszcze na nieinwazyjne interfejsy neuronowe.

Neuralink Elona Muska obiecuje bezprzewodową transmisję danych z elektrod wszczepionych do mózgu do przyszłych badań i zastosowań wspomagających, ale jak dotąd technologia została zademonstrowana tylko na małpach.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Działalność Facebooka

Tymczasem Facebook Reality Labs Research odszedł od noszonych na głowie interfejsów mózg-komputer na rzecz przyszłych zestawów słuchawkowych VR/AR. Naukowcy planują skupić się w najbliższej przyszłości na urządzeniach noszonych na nadgarstku w oparciu o technologię nabytą od CTRL-Labs.

Facebook Reality Labs posiadał własne, nieinwazyjne, prototypowe, noszone na głowie zestawy słuchawkowe do badania aktywności mózgu, a firma ogłosiła, że ​​planuje udostępnić je w projektach badawczych typu open source.

Aspekty pracy z głowicą optyczną będą miały zastosowanie w naszych badaniach EMG na nadgarstku. Będziemy nadal używać optycznego BCI jako narzędzia badawczego do tworzenia lepszych modeli i algorytmów czujników opartych na nadgarstku. Podczas gdy będziemy nadal wykorzystywać te prototypy do naszych badań, nie opracowujemy już montowanego na głowie optycznego urządzenia BCI do wykrywania produkcji mowy. To jeden z powodów, dla których będziemy dzielić się naszymi prototypami sprzętu na głowę z innymi badaczami, którzy mogą zastosować naszą innowację w innych przypadkach użycia.

Co myślicie o takiej innowacji w medycynie? Ja jestem pod wrażeniem i czekam na dalszy rozwój wydarzeń!