Facebook Cię ochroni! Serwis poprawi wideo, żeby algorytmy nie rozpoznały Twojej twarzy

Facebook Cię ochroni! Serwis poprawi wideo, żeby algorytmy nie rozpoznały Twojej twarzy

Opublikowano 28.10.2019 16:07 -


Facebook, który do tej pory był dość mocno krytykowany za ochronę danych osobowych, stara się teraz poprawić swój wizerunek. I nie będzie raczej przebierał w środkach, bo idzie na wojnę z… agencjami rządowymi. Przygotowuje właśnie algorytm, który ochroni użytkowników przed rozpoznawaniem ich twarzy przez agencje właśnie.

Nie wiem, jak bardzo takie działania są etyczne dla Marka Zuckerberga, ale najwidoczniej zaczyna im się ostro walić grunt pod nogami, skoro decydują się na takie kroki, aby zdobyć przychylność internautów. Teraz działa to tak, że jeśli jakiś wywiad czy agencja chce, to przeszuka Twoje zdjęcia w sieci, aby rozpoznać naszą twarz. Jeśli więc dodaliśmy kiedykolwiek fotki, to systemy bez większych problemów je rozpoznają.

Facebook wymyślił rozwiązanie – opracowano sposób, aby udaremnić takie technologie. Pomogli w tym trzej inżynierowie, którzy specjalizują się w AI i współpracują z Facebookiem. Sposób jest banalnie prosty – system nieznacznie modyfikuje naszą twarz, przez co algorytmy do rozpoznawania twarzy gubią się i nie mogą dopasować danych ze swojej bazy do naszego zdjęcia.

Działanie tej metody zostało pokazane na powyższym filmie. Jak widać, twarz jest delikatnie zmieniona, nie wpływa to na ogólny wygląd, przynajmniej dla ludzkiego oka. Oko sztucznej inteligencji już się nie odnajdzie. Główne zmiany można zaobserwować w okolicach oczu, zazwyczaj są one powiększane.

Niestety na tę chwilę Facebook zapewnia, że nie planuje używać tych technik w żadnym ze swoich projektów. Do tej pory funkcja rozpoznawania twarzy była używana do oznaczania znajomych, ale także do wykrywania, czy ktoś wrzucił na Facebooka nasze zdjęcia i informował nas o tym.

Serwis opublikował także specjalny artykuł, gdzie dokładnie nowa metoda jest opisana. Do pobrania jest pod tym linkiem w formacie PDF.

źródło: thenextweb.com

Wieści z Rozładowani.pl