Facebook błędnie blokuje niektóre linki z koronawirusem - sami padliśmy ofiarą pomyłki

Facebook błędnie blokuje niektóre linki z koronawirusem – sami padliśmy ofiarą pomyłki

Opublikowano 18.03.2020 9:29 -


Jeszcze wczoraj pisałem o tym, że Facebook, YouTube, Twitter i inne serwisy podpisały pakt, aby razem walczyć z fake-newsami na temat koronawirusa. Chwaliłem tę inicjatywę i chwalę dalej, jednak wymaga ona dopracowania. Okazuje się, że Facebook na dużą skalę źle interpretuje niektóre treści i je blokuje.

Nasz wpis na Facebooku również został zablokowany. Chodzi o tekst na temat polskiego bota, który zastępuje telefoniczne centra informujące o koronawirusie. Facebook najpewniej wykrył tylko zwrot “polski bot” i wrzucił nas do worka z blokowanymi wpisami. Teoretycznie to rozumiem, tylko oczekiwałem, że ich algorytmy będą bardziej precyzyjne.

Jak się jednak okazuje i jak donosi TechCrunch, powodem nie jest źle ustawiony algorytm, tylko błąd w filtrze kanału informacyjnego. Ucierpiało na tym sporo światowych serwisów, w tym Medium, Buzzfeed i USA Today, a ich linki z tych źródeł nie mogły być w żaden sposób udostępniane na Facebooku – zarówno jako posty, jak i zwykłe komentarze.

Facebook dość szybko zareagował i przedstawicielka firmy, Guy Rosen napisała na Twitterze:

„Zajmujemy się tym – jest to błąd w systemie antyspamowym, niezwiązany z żadnymi zmianami w naszej sile roboczej moderatora treści. Jesteśmy w trakcie naprawiania i przywracania wszystkich tych postów. Więcej wkrótce”.

Jak słusznie zauważa TC – Facebook niedawno odesłał wielu moderatorów do pracy zdalnej, a spora część ich pracy została zasilona sztuczną inteligencją. Oczywiście nie oznacza to od razu, że jest to powód zaistniałego problemu, ale na pewno jakieś powiązanie jest.

Facebook – problem naprawiony dość szybko

Kilka godzin po nagłośnieniu sprawy, Rosen poinformowała, że problem został rozwiązany:

“Przywróciliśmy wszystkie posty, które zostały nieprawidłowo usunięte, w tym posty na wszystkie tematy – nie tylko te związane z COVID-19. To był problem ze zautomatyzowanym systemem, który usuwa linki do obraźliwych stron internetowych, ale niepoprawnie usuwa też wiele innych postów”.

Miejmy nadzieję, że jest to jednostkowy przypadek, ale biorąc pod uwagę skalę zmian, może dochodzić do tego typu problemów w najbliższych dniach. Oczywiście jako blog technologiczny rozumiemy sprawę i nie krytykujemy Facebooka, wręcz przeciwnie – serwis wykonał dobre kroki w kierunku ograniczenia fałszywych informacji, które przytłaczają internet.

źródło: TechCrunch

Wieści z Rozładowani.pl