Niebawem odblokowywanie MacBooków z wykorzystaniem danych biometrycznych może być rozszerzone. Pojawiają się znaki, że Apple pracuje nad kamerą True Depth, która pozwoli na odblokowywanie komputerów poprzez Face ID. 

Kod odkryty w najnowszej becie macOS Big Sur

W najnowszej wersji systemu macOS Big Sur beta 3 serwis 9to5Mac znalazł kody dotyczące “FaceDetect” oraz “BioCapture”. Odpowiadają one za obsługę kamery TrueDepth, która to z kolei umożliwia stosowanie Face ID. Potwierdzono, że kod jest podobny do tego, który zastosowano w iOS, a także jego przygotowanie dla macOS, a nie pozostałość z technologii Catalyst. 9to5Mac wskazuje jednocześnie, że jest to bardzo wczesny etap wdrożenia Face ID w MacBookach. 

WWDC: MacOS 11 nazywa się Big Sur. Apple zdradza nowości nowego systemu operacyjnego

Face ID wraz z Apple Silicon?

Niestety na chwilę obecną żadne z wydanych urządzeń, poza iPhonami oraz iPadami, nie pozwala na odblokowywanie za pośrednictwem Face ID. Jednak wprowadzenie tej metody biometrycznego odblokowywania do MacBooków może iść w parze z przejściem Apple na własne procesory Apple Silicon. W iPhonach oraz iPadach firma wykorzystuje własne procesory, które od wersji A11 Bionic wyposażone są w silnik neuronowy. Wspomaga on proces rozpoznawania twarzy przez technologię Face ID. 

W 2021 roku zobaczymy 14″ i 16″ MacBooka Pro z Apple Silicon?

TrueDepth to coś więcej niż tylko Face ID

Wprowadzenie kamer TrueDepth pozwoli nie tylko na odblokowywanie komputerów za pośrednictwem Face ID, ale także wykorzystanie tego sposobu do dokonywania płatności, czy też automatycznego logowania w serwisach internetowych, przy jednoczesnym pobraniu loginów i haseł z pęku kluczy. TrueDepth możliwe będzie także do zastosowania przy aplikacjach wykorzystujących rozszerzoną rzeczywistość. Fani animowanych Memoji również mogliby wykorzystać kamerę do takich celów. 

Zatem pozostaje nam czekać na kolejne newsy w tym temacie. Być może doczekamy się wprowadzenia do MacBooków kolejnej po Touch ID metody biometrycznego odblokowywania.

Źródło: 9to5Mac


Posłuchaj nas!