Etyka hakerska: grupy obiecują, że nie zaatakują w najbliższym czasie szpitali...

Opublikowano 23.03.2020 12:10 -


To, że mamy do czynienia z kryzysem chyba już wie większość z nas. Kraje zdecydowały się na specjalne obostrzenia, wprowadzone są ograniczenia, a obywatele starają się dostosować do nowej rzeczywistości. Jednak są grupy, które do tej pory nie brały pod uwagę ludzkich dramatów, bo liczyło się tylko ich ego. Do takiej gry należą hakerzy, ale i ci wykazali się właśnie olbrzymią dawką... etyki?

Hakerzy korzystający z ataków typu Ransomware zdecydowali się wstrzymać ataki na szpitale. Ransmoware to ten typ ataków, który blokuje dostępy do danego systemu, jednocześnie obiecując odblokowanie w zamian za zapłatę określonej kwoty.

O całej sprawie informuje BleepingComputer, którzy kontaktowali się z tego typu grupami z zapytaniem o ich "plany" w związku z pandemią koronawirusa. Niewątpliwie atmosfera chaosu jest idealna dla takich ataków. Grupy, które odpisały na zapytanie, zapewniły, że wstrzymują ataki na placówki medyczne (z wyjątkiem farmaceutów) do czasu uspokojenia się sytuacji z pandemią.

Nie jest tak, że chwalę takie postawy, ale można docenić pewnego rodzaju gest, bo równie dobrze mogli to olać i atakować, paraliżując jednocześnie kluczowe w tym momencie obiekty, które walczą z wirusem. Jednocześnie serwis wired zaznacza, że ataki ransomware skupiały się właśnie na szpitalach.

Oczywiście jak słusznie zauważa wirem.com - w grze pozostają jeszcze inne grupy. Najistotniejsze jest jednak ograniczenie ataków, bo każdy atak mniej może oznaczać jedno życie uratowane. To zawsze jakiś sukces.

Jak widać, znajdujemy się w sytuacji kryzysowej i nawet hakerzy potrafią przemówić ludzkim głosem.

źródło: wired.com

Wieści z Rozładowani.pl