Ethernet, czyli technologia sieciowa, która umożliwia szybką transmisję danych przez kable koncentryczne, ma już 50 lat.

Pewnie niewielu z Was wie, ale centrum badawcze Xerox Palo Alto Research Center w Kalifornii stworzyło wiele pionierskich technologii komputerowych. Jedną z nich jest Alto – pierwszy komputer osobisty wykorzystujący graficzny interfejs użytkownika oraz pierwszą drukarkę laserową. Ośrodek PARC jest również znany z wynalezienia Ethernetu. Konkretniej mówiąc, technologii sieciowej, która umożliwia szybką transmisję danych przez kable koncentryczne.

Rozwój Ethernetu rozpoczął się w 1973 roku, kiedy Charles P. Thacker, pracujący nad projektem komputera Alto, wymyślił sieć, która pozwoliłaby Altosom komunikować się ze sobą, a także z drukarkami laserowymi i bramą PARC do ARPANET. Realizacji zadania podjął się Robert M. Metcalfe. Potem dołączył do niego David Boggs. Panowie mieli dwa kryteria: sieć musiała być wystarczająco szybka, aby obsłużyć ich drukarkę laserową i musiała łączyć setki komputerów w tym samym budynku.

Ethernet ma 50 lat

Projekt sieci Ethernet został zainspirowany siecią Additive Links On-line Hawaii Area (ALOHAnet). Innymi słowy systemem radiowym na Uniwersytecie Hawajskim, w której komputery przesyłały pakiety poprzedzone adresami odbiorców przez wspólny kanał, gdy tylko miały informacje do wysłania. Wykorzystanie kabli koncentrycznych zamiast fal radiowych pozwoliłoby na szybszą transmisję danych i ograniczenie zakłóceń. Kable oznaczały również, że użytkownicy mogli dołączać lub opuszczać sieć bez konieczności wyłączania całego systemu.

Ethernet ma 50 lat

Metcalfe i Boggs zaprojektowali pierwszą wersję tego, co obecnie znane jest jako Ethernet w 1973 roku. Przesyłała ona dane z prędkością do 2,94 megabitów na sekundę i była „wystarczająco szybka, by zasilić drukarkę laserową i łatwa do przesłania przez kabel koncentryczny”. Standard świętuje więc 50 urodziny. Aby umożliwić urządzeniom komunikację, Metcalfe i Boggs stworzyli pierwszą szybką kartę sieciową (NIC) – płytkę drukowaną , która była podłączana do płyty głównej komputera. Zawierała ona to, co obecnie znane jest jako port Ethernet.

Ethernet branżowym standardem

Naukowcy zmienili nazwę z oryginalnej Alto Aloha Network na Ethernet, aby wyjaśnić, że system może obsługiwać dowolny komputer. Odzwierciedlało to komentarz Thackera mówiący „kabel koncentryczny to nic innego jak uwięziony eter”. Metcalfe, Boggs, Thacker i Butler W. Lampson otrzymali amerykański patent na swój wynalazek w 1978 roku.

Elon Musk również z sukcesami. Starlink od SpaceX stał się rentowny

Twórcy kontynuowali rozwój technologii i w 1980 roku PARC wydało Ethernet, który działał z prędkością 10 Mb/s. Aktualizacja została przeprowadzona we współpracy z badaczami z Intel i Digital Equipment Corp. (DEC) w celu stworzenia wersji Ethernet do szerokiego zastosowania w przemyśle. Komercyjny debiut projektu to również rok 1980. Ethernet szybko stał się branżowym standardem sieci LAN. Aby zapewnić firmom ramy dla tej technologii, w czerwcu 1983 roku Ethernet został przyjęty jako standard przez Komitet Standardów Sieci Lokalnych IEEE 802.

Ethernet stał się wszechobecny w środowiskach domowych, komercyjnych, przemysłowych i akademickich na całym świecie. Mimo że ma już 50 lat na karku, ani myśli przechodzić na emeryturę. Długowieczność i rozwój Ethernetu zwraca naszą uwagę na dwie rzeczy – po pierwsze, rozwój technologii wcale nie jest taki szybki, jak mogłoby się wydawać, po drugie, takie standardy, jak ethernet czy bluetooth, przeszły długą drogę, aby znaleźć się tu, gdzie są i nie będą łatwe do zastąpienia.