Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy słyszymy „głośnik Bluetooth”, to od razu mamy w głowie obraz małego, przenośnego urządzenia, które niestety nie może poszczycić się zbyt dużą mocą. Przez „głośnik bezprzewodowy” możemy rozumieć też np. soundbar, który wzmacnia wrażenia płynące z rozrywki przed telewizorem. Ale czy wiedzieliście, że przez Bluetooth można też kontrolować głośniki imprezowe (estradowe)? Nie? To teraz już wiecie.

Postawny, ale przenośny

Pioneer Club 5 po wyjęciu z pudełka robią solidne pierwsze wrażenie. Przede wszystkim dlatego, że głośnik jest słusznych rozmiarów i całkiem sporo waży. Jego gabaryty można porównać do „skrzynki” komputera typu PC. Urządzenie ma jeszcze jedną cechę związaną z „pecetami” – mianowicie uchwyt/rączkę, dzięki czemu łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Takie rozwiązanie stosowane jest także w stacjach roboczych z segmentu komputerów dla biznesu.

Konstrukcję wykonano z płyty MDF w stonowanym, czarnym kolorze. Wspomniany uchwyt do przenoszenia pokryty jest od spodu miłym w dotyku materiałem przypominającym filc. Sprawia to, że chwyt przy przenoszeniu głośnika jest pewniejszy i nie skaleczymy się dłonią np. o ostrą krawędź czy inny element.

Po bokach widnieje logo producenta, z przodu znajdziemy zaś maskownicę głośników oraz dwa paski z oświetleniem LED. Diody zamontowano także z tyłu obudowy, dzięki czemu urządzenie może rozświetlić praktycznie całą przestrzeń wokół siebie, nie tylko z przodu.

Pionner Club 5 1Pionner Club 5 2Pioneer Club 5 3

Model

Pioneer Club 5 XW-SX50

Moc2 x 60 W
Głośniki2 x woofer 130 mm, 2 x tweeter 50 mm
Wymiary262 x 592 x 281 mm
Waga12 kg
ZłączaUSB, aux, RCA (cinch)
KomunikacjaBluetooth 4.2, komendy głosowe
Informacje dodatkoweDynamiczne oświetlenie LED, uchwyt do przenoszenia, pozycja pionowa lub pozioma, możliwość łączenia w pary stereo

Do kontrolowania opcji oferowanych przez Pioneer Club 5 służy panel przycisków i potencjometrów umieszczonych na górze obudowy, obok rączki. Podświetlane przyciski (światła można wyłączyć w razie potrzeby) umożliwiają zmianę sygnału wejściowego, włączenie opcji Super Bass, kontrolowanie oświetlenia LED, oraz sterowanie głosem. Potencjometry służą do regulowania poziomu basów, tonów wysokich oraz głośności. U góry znajdziemy jeszcze wyjście AUX na standardowy kabel jack, kontrolki Bluetooth i USB oraz włącznik.

Z tyłu urządzenia znalazły się 2 zestawy złączy cinch (in i out), złącze USB dla pamięci zewnętrznej oraz 2 przyciski do łączenia dwóch głośników tego typu w pary lub podłączenie do istniejącego systemu audio. Głośnik zasilany jest standardowym kablem z gniazdka, nie posiada swojego akumulatora.

Pioneer Club 5 4Pioneer Club 5 5

Pioneer Club 5 6

Połączenie i sterowanie

Mimo dużej mocy i sporych gabarytów, nawiązanie połączenia z głośnikiem Pioneer Club 5 jest banalnie proste. Wystarczy go włączyć, wcisnąć przycisk parowania i połączyć się przez Bluetooth, tak jak w przypadku setek innych urządzeń bezprzewodowych. Wówczas zyskujemy wszystkie opcje oferowane przez głośnik i mamy do nich dostęp z poziomu smartfona. W razie potrzeby można wykorzystać także połączenie analogowe przez wejście aux lub cinch, jest też dostępne gniazdo USB dla pamięci zewnętrznej (Club 5 odtwarza pliki MP3).

Sporo możliwości daje także aplikacja Pioneer Club Sound dostępna na iOS i Androidzie. Możemy w niej ustawiać predefiniowane playlisty i potem odtwarzać je dzięki komendom głosowym. Możemy także zarządzać oświetleniem LED: do wyboru są opcje „Rave” dla szybszych rytmów oraz „Chill” dla wolniejszych piosenek. Na dodatek każda z nich ma regulowane poziomy częstotliwości zmiany kolorów. Światła pulsują w rytm muzyki, zmieniając barwy z palety RGB.

screeny

View post on imgur.com

Jak gra Pioneer Club 5?

Przejdźmy teraz do jednego z najważniejszych elementów recenzji każdego głośnika, czyli brzmienia. W tym wypadku nie można się do niczego przyczepić. Pioneer Club 5 potrafi uderzyć naprawdę silnym basem, który można jeszcze dodatkowo wzmocnić regulacją potencjometrów czy opcją S. Bass. Dostosowanie do własnych potrzeb jest także możliwe jeśli chodzi o tony wysokie (treble). Bez problemu możemy również zastosować equalizer w telefonie.

Ważna w przypadku głośnika na imprezę jest oczywiście także głośność. I w tym wypadku Pioneer Club 5 sprawdzi się doskonale. Urządzenie może grać naprawdę doniośle, zachowując przy tym odpowiednią szczegółowość. Jeden głośnik spokojnie wystarczy na powierzchnię ok. kilkudziesięciu metrów kwadratowych, zaś para – nawet kilkuset.

Podsumowanie

Głośnik estradowy musi mieć kilka cech, dzięki któremu możemy uznać go za dobry zakup. Ważne, aby był solidnie wykonany, łatwy w przenoszeniu oraz możliwie prosty w obsłudze. Oczywiście istotna jest także jakość dźwięku i, może nawet bardziej, jego głośność. Miłymi dodatkami będą np. obsługa bezprzewodowa czy oświetlenie zmieniające się w rytm muzyki.

Dokładnie wszystkie wymienione wyżej zalety posiada Pioneer Club 5. To przemyślany sprzęt, który można z czystym sumieniem polecić każdemu, kto szuka tego typu urządzenia.

pioneer club 5 7


Posłuchaj nas!