Energia elektryczna z... cienia? Naukowcy tworzą prototypowe urządzenie

Energia elektryczna z… cienia? Naukowcy tworzą prototypowe urządzenie

Opublikowano 9.06.2020 10:38 -


Trzy razy – tylko dokładnie czytałem źródło, zanim uwierzyłem w to, co czytam. Wszystko wydaje się mocno kosmiczne, ale w tych czasach nic nie powinno dziwić. Naukowcy właśnie pracują nad tym, jak wykorzystać… cień do wytworzenia energii elektrycznej.

Można byłoby powiedzieć, że wszystko to marzenia inżynierów i “jakieś tam plany”. Można, ale nie w momencie, kiedy prototyp istnieje i wytarza energię elektryczną z cienia.

© Royal Society of Chemistry

Shadow-Effect Energy Generator (SEG) – prąd z cienia

Na pierwszy rzut oka sposób działania jest banalnie prosty – generator wykorzystuje kontrast pomiędzy światłem a cieniem. Badania prowadzą naukowcy z National University of Singapore. Uznali, że dobrze byłoby wykorzystać ten często widoczny w każdym pomieszczeniu efekt, czyli cień. Wyniki badań opublikowano w Energy & Environmental Science. Tan Swee Ching z National University of Singapore (NUS):

“Cienie są wszechobecne i często bierzemy je za pewnik. W konwencjonalnych zastosowaniach fotowoltaicznych lub optoelektronicznych, w których do zasilania urządzeń wykorzystuje się stałe źródło światła, obecność cieni jest niepożądana, ponieważ obniża to wydajność urządzeń. W tej pracy wykorzystaliśmy kontrast oświetlenia wywołany przez cienie jako pośrednie źródło energii. Kontrast w oświetleniu indukuje różnicę napięć między cieniem a oświetlonymi sekcjami, powodując powstanie prądu elektrycznego. Ta nowatorska koncepcja pozyskiwania energii w obecność cieni jest niespotykana”.

Energia z cienia – potencjalne zastosowanie

Łatwo sobie wyobrazić, jak łatwo można znaleźć zastosowanie dla takiej energii odnawialnej. W pomieszczeniach często można spotkać miejsca, gdzie takie załamanie cienia i światła można obserwować. Zasilanie urządzeń domowych, typu tablety, smartfony itp może stać się o wiele łatwiejsze.

“Odkryliśmy również, że optymalna powierzchnia do generowania energii elektrycznej jest wtedy, gdy połowa ogniwa SEG jest oświetlona, ​​a druga połowa w cieniu, ponieważ daje to wystarczającą powierzchnię odpowiednio do generowania i gromadzenia ładunków”.

-mówi fizyk Andrew Wee z NUS.

Na razie największym problemem są koszty produkcji takich urządzeń. Doświadczenie mówi jednak, że na początku problem taki praktycznie zawsze występował w przypadku innowacji. Dopracowanie idealnego modelu i taśmowa produkcja powinny obniżyć koszty, a pojawienie się tego typu urządzeń na rynku uważam, że jest tylko kwestią czasu.

źródło: sciencealert.com

Wieści z Rozładowani.pl