Sam pracuję w większości zdalnie, więc w warunkach bojowych mogłem przetestować kamerę eMeet C980Pro. eMeet to chiński producent specjalizujący się w tworzeniu kamer internetowych i rozwiązań dedykowanych połączeniom wideo i telekonferencjom. C980Pro to najwyższy model producenta, oferujący poza kamerą Full HD także cztery mikrofony i… głośniki stereo.

Opakowanie i zawartość

Opakowanie produktu niczym szczególnym się nie wyróżnia. Na froncie pudełka mamy zdjęcie kamery, logo producenta, kilka właściwości i slogan „All-in-one USB Webcam”. Co ciekawe, na froncie zabrakło miejsca na… nazwę urządzenia.

R E K L A M A

E3647AB1 DABD 434F A3DF C4A63F903037 scaled

W pudełku, poza samą kamerą usadowioną na mini statywie, znajdziemy instrukcję oraz przyjemny worek do przewożenia sprzętu. Rozmiar pudełka i brak dodatkowych gadżetów zdradzają pewną cechę charakterystyczną, odróżniającą ją od innych obecnych na rynku, ale o tym w kolejnym akapicie.

3CB5D8DB 58E2 4694 8E65 82815F64B72E scaled

Rozmiar kamery

Rozmiar to słowo klucz, w przypadku kamery eMeet C980Pro. Kamera jest po prostu wielka. W porównaniu z Logitech Brio 4K Stream Edition, którą również miałem okazję testować, kamera od eMeet jest prawie dwa razy większa. Wszystko za sprawą wbudowanych głośników.

077B6095 9B7C 41A9 A057 429452D9DF1C scaled

Wygląd i jakość wykonania

Jeżeli chodzi o wygląd, to eMeet C980Pro korzysta ze sprawdzonych wzorców innych producentów. Kamera nie różni się zbytnio od propozycji chociażby właśnie Logitecha. Z pewnością C980Pro może się podobać, choć to przede wszystkim sprzęt użytkowy, więc design powinien zejść tu na drugi plan.

72EE3BC0 5D34 4F2A 81A0 10D1A1A589A6 scaled

Nie ma się do czego przyczepić także jeżeli chodzi o jakość wykonania. Plastiki są przyjemne i bardzo dobrze spasowane. Przyjemnym dodatkiem jest funkcjonalna magnetyczna zasłonka na obiektyw. Z jednej strony dba ona o naszą prywatność, w chwilach gdy nie używamy sprzętu, z drugiej pozwala zabiezpieczyć oko kamery, gdy jest ona przewożona. Miły dodatek, którego próżno szukać u innych producentów. Jedynym minusem jest kabel, który zamontowany został na stałe. W mojej opinii zdecydowanie bardziej użyteczny jest kabel odpinany.

Jakość obrazu i dźwięku

eMeet C980Pro rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD w 30 klatkach na sekundę. Kąt widzenia kamery to 90 stopni. Jeżeli do tej pory korzystałeś z kamery wbudowanej w laptopa czy komputera typu all-in-one, to Twoi rozmówcy zobaczą dużą różnicę. Kamera posiada autofocus i rejestruje wideo za pomocą kodeka H.264. Sprzęt od eMeet jakością rejestrowanego obrazu odstaje od topowych kamer 4K, jednak jest od nich dwukrotnie tańsza. Dla streamerów może brakować trochę FPSów, jednak do wideokonferencji czy rozmów online jest to sprzęt w zupełności wystarczający.

44EF5A96 FB6F 45FE B46E DC8769033ECD scaled

eMeet C980Pro ma wbudowane dwa jednowatowe głośniki. To w zupełności wystarcza do prowadzenia rozmów, jednak o słuchaniu muzyki, mimo opcji stereo, lepiej dla własnego dobra zapomnieć. C980Pro posiada wbudowane cztery kierunkowe mikrofony. Niestety wszystkie zostały wbudowane w jednym miejscu – na górnym panelu kamery. Nie jest to jednak zbyt duże utrudnienie, bo zbierają one dźwięk zadowalająco, nawet z dalszej odległości.

Przewagą eMeet C980Pro nad innymi kamerami jest jej wielofunkcyjność. Kamera ma wbudowane głośniki więc w jednym sprzęcie masz wszystko, czego potrzebujesz do wideorozmów. Dla kogo jest to sprzęt? Dla osób, które zostały zmuszone do pracy bądź edukacji zdalnej, a do tej pory posiadały na przykład komputery stacjonarne, bez kamery czy głośników. Dla osób, które chcą zadbać o swój wizerunek w sieci, tak by prowadzone przez nie szkolenia czy wykłady nie miały jakości jak sprzed dekady. Wreszcie dla wszystkich, którzy szukają uniwersalnego sprzętu dobrej jakości, za niezbyt wygórowaną cenę.


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od marki Emeet.


Posłuchaj nas!