Szef SpaceX Elon Musk potwierdził właśnie, że ich plany podboju Marsa się nie zmieniają i ekipa dotrze na Czerwoną Planetę „długo przed 2030 rokiem”. Oznacza to, że pierwotne założenie lotu jeszcze w 2026 roku są bardzo realne.

Jednocześnie charyzmatyczny miliarder dodał, że fajnie jakby Europa przyspieszyła swoje działania podboju kosmosu, aby konkurencja pozytywnie wpłynęła na misje. Europejska Agencja Kosmiczna również planuje misję na Marsa, jednak w dużo dłuższej perspektywie czasowej. Plany mówią dopiero o rozpoczęciu działać w następnej dekadzie.

Elon Musk: SpaceX długo przed 2030 będzie na Marsie

Aktualnie trwa misja łazika marsjańskiego wysłanego przez NASA. Prowadzi on badania, a także zbiera próbki, które zostaną w przyszłości dostarczone na Ziemię. Wszystko oczywiście po to, aby jak najlepiej przygotować ludzi do pierwszej załogowej misji na czerwoną planetę.

Perseverance posiada po raz pierwszy w historii drona, który określany jest również małym helikopterem. Będzie on badał i filmował powierzchnię Marsa z pewnej wysokości, co pozwoli na lepsze zorientowanie w przestrzeni. Warto zaznaczyć, że siłą rzeczy na Marsa nie docierają satelity GPS, dlatego łazik korzystał z nawigacji… fotograficznej. Na bazie zapisanych zdjęć musiał odnaleźć się w terenie, by móc bezpiecznie wylądować.

Lądowanie łazika Perseverance na Marsie

Tak wyglądało krok po kroku lądowanie łazika na powierzchni Marsa:

  • 21:38 – oddzielenie się części helikoptera NASA jeszcze w przestrzeni kosmicznej
  • 21:48 – wejście do marsjańskiej atmosfery z prędkością 19500 km na godzinę
  • 21:49 – moment, w którym dojdzie do najwyższego nagrzania statku do temperatury około 1300 stopni Celsjusza
  • 21:52 – rozłożenie spadochronu i oddzielenie osłony
  • 21:54 – oddzielenie tylnej części osłony
  • 21:55 – lądowanie na powierzchni Marsa