Elon Musk tworzy technologię, która pozwoli kontrolować komputery za pomocą umysłu

Elon Musk tworzy technologię, która pozwoli kontrolować komputery za pomocą umysłu

Opublikowano 17.07.2019 11:57 -


Elon Musk, czyli ekscentryczny miliarder już niejedno osiągnął, a jego dokonania można wymieniać bez końca. Najwidoczniej jednak wizjonerowi ciągle mało, ale to tylko z korzyścią dla świata. Nowy pomysł Muska może być jednym z jego największych.

Jedna z firm Elona, a dokładniej Neuralink pracuje nad technologią, która pozwoli kontrolować komputery za pomocą umysłu. Wcześniej było tylko medialne przypuszczenia, teraz wreszcie powiedziano coś więcej.

Wszystkie urządzenia komputerowe, zarówno pecety, laptopy, jak i telefony komórkowe będzie można sterować mózgiem. Teoretycznie czepialscy powiedzą, że mózgiem sterujemy także i teraz, jednak aktualnie potrzebne są nam do tego ręce, mózg wysyła tylko sygnał.

Zgodnie z informacjami, aktualnie technologia pozwala „czytać” umysł szczurów dzięki malutkim elektrodom, które są wszczepione w neurony i synapsy zwierzaka. Neuralink pracuje właśnie nad uzyskaniem zgody od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), aby rozpocząć próby na ludziach.

elon musk neuralink

Szef firmy, Max Hodak powiedział na konferencji, że jego ludzie planują wywiercać otwory o średnicy 8 mm w czaszce sparaliżowanego człowieka. Dzięki temu zainstalują tam implanty, za pomocą których osoba taka będzie w stanie kontrolować wspomniane komputery czy telefony. Docelowo takie otwory mają być wiercone za pomocą lasera, aby zmniejszyć ból i dyskomfort pacjenta.

Same nici wprowadzane są do mózgu przy pomocy specjalnie skonstruowanego robota. Ten, wykorzystując 24-mikronową igłę, umieszcza sieci w czaszce. Celem jest zbudowanie urządzenia bezprzewodowego, które będzie używane w domu przez długi czas. Jednej osobie wszczepiane mają być 3-4 czujniki, a te połączone są z małym złączem, które można umieścić w niewidoczny sposób za uchem. Dzięki temu możemy bez problemu odczytywać dane, a także aktualizować oprogramowanie.

Pierwszym krokiem postawionym przez Neuralink ma być sterowanie telefonami, myszką i klawiaturą. Powstała już aplikacja na iPhone’a, która pomoże kontrolować smartfona, klawiaturę lub myszkę za pomocą gestów.

Firma istnieje zaledwie od 3 lat, ale do tej pory nie było szczegółowych informacji na temat badań. Najważniejsza informacja pojawiła się 2 lata temu, kiedy to Elon Musk zapowiedział, że jego ekipa pracować będzie nad połączeniem mózgu i komputera. Młoda firma może jednak szybko wspiąć się na sam szczyt, jeśli tworzona technologia okaże się faktycznie sukcesem. Może to być przełomowe rozwiązanie, które pomoże wielu sparaliżowanym osobom na całym świecie.

Wieści z Rozładowani.pl