O całym projekcie pisałem już ponad rok temu. Neuralink, czyli jedna z firm Muska pracuje nad implantem mózgu, który pozwoli kontrolować zewnętrzne komputery. Oczywiście wszystko ma się odbywać bezprzewodowo. Wtedy mówiliśmy o pracach, teraz mamy konkrety – wynalazek zostanie pokazany 28 sierpnia!

Wszystkie urządzenia komputerowe, zarówno pecety, laptopy, jak i telefony komórkowe będzie można sterować mózgiem. Teoretycznie czepialscy powiedzą, że mózgiem sterujemy także i teraz, jednak aktualnie potrzebne są nam do tego ręce, mózg wysyła tylko sygnał.

Szef firmy, Max Hodak powiedział na konferencji, że jego ludzie planują wywiercać otwory o średnicy 8 mm w czaszce sparaliżowanego człowieka. Dzięki temu zainstalują tam implanty, za pomocą których osoba taka będzie w stanie kontrolować wspomniane komputery czy telefony. Docelowo takie otwory mają być wiercone za pomocą lasera, aby zmniejszyć ból i dyskomfort pacjenta.

elon musk neuralink

Same nici wprowadzane są do mózgu przy pomocy specjalnie skonstruowanego robota. Ten, wykorzystując 24-mikronową igłę, umieszcza sieci w czaszce. Celem jest zbudowanie urządzenia bezprzewodowego, które będzie używane w domu przez długi czas. Jednej osobie wszczepiane mają być 3-4 czujniki, a te połączone są z małym złączem, które można umieścić w niewidoczny sposób za uchem. Dzięki temu możemy bez problemu odczytywać dane, a także aktualizować oprogramowanie.

Firma Neuralink istnieje zaledwie od 4 lat, ale do tej pory nie było szczegółowych informacji na temat badań. Najważniejsza informacja pojawiła się 3 lata temu, kiedy to Elon Musk zapowiedział, że jego ekipa pracować będzie nad połączeniem mózgu i komputera. Młoda firma może jednak szybko wspiąć się na sam szczyt, jeśli tworzona technologia okaże się faktycznie sukcesem. Może to być przełomowe rozwiązanie, które pomoże wielu sparaliżowanym osobom na całym świecie.

Konferencja 28 sierpnia, na pewno będziemy Was informować o szczegółach!


Posłuchaj nas!