Elon Musk obiecuje ładowarki Supercharger w całej Europie w 2019 roku

Elon Musk obiecuje ładowarki Supercharger w całej Europie w 2019 roku

Opublikowano 28.12.2018 12:03 -


Kto jak kto, ale na Elon Musk lubi obiecywać i zawsze możemy na niego liczyć. Przynajmniej jeśli chodzi o składane przez niego obietnice. Tym razem wpasował się chyba w to, że rok 2019 jest rokiem wyborczym w Polsce i obiecał, że w nowym roku pokrycie mapy Europy ładowarkami Supercharger wyniesie 100%.

Zapewnienie zostało złożone za pośrednictwem Twittera, czyli ulubionego sposobu komunikacji miliardera rodem z Republiki Południowej Afryki. Jeden z irlandzkich kierowców zadał pytanie Muskowi czy planowane jest zwiększenie liczby ładowarek. Ten, długo się nie zastanawiając (zajęło mu to niespełna cztery minuty) wypalił:

„W przyszłym roku 100% Europy będzie w zasięgu Supercharger. Od Irlandii po Kijów, od Norwegii po Turcję.”

Dobry sygnał dla Europy

Jest to bez wątpienia dobry znak wysyłany od Tesli dla użytkowników w Europie, szczególnie w jej wschodniej części. W krajach zachodnich Europy dostęp do ładowarek jest na dość wysokim poziomie. Wystarczy spojrzeć na mapę (dostępna pod tym linkiem), aby zobaczyć, że widoczna jest swego rodzaju „ściana wschodnia”, zaczynająca się niestety na naszym kraju. Ładowarek próżno szukać przykładowo na Litwie, w Rumunii czy w Serbii. W Polsce jest to 16 ładowarek Supercharger w czterech stacjach ładowania, ale żadnej po wschodniej części kraju. Pokrycie ładowarkami białych plam na mapie Europy wydaje się zadaniem bardzo ambitnym, ale to typowe dla Tesli, jak i Samego Muska. Bez wątpienia dostępność stacji ładowania zwiększy ilość sprzedawanych aut.

Supercharger mapa

Ładowarki Supercharger

Obiecywane ładowarki Supercharger różnią się od tych ładowarek dostępnych w większej ilości. Supercharger może naładować akumulator Tesli w o wiele krótszym czasie. Przykładowo wystarczy pół godziny, aby Tesla Model S przejechała 270 km. Jeśli odczekamy 75 minut, bateria w aucie będzie w pełni naładowana. Tesla pracuje nad nową wersją ładowarek, której premiera jest planowana na także 2019 rok. Mają one mieć jeszcze większe osiągi, jeśli chodzi o czas ładowania. Na razie jednak brak szczegółów dotyczących typu V3 Supercharger.

Nie tylko Europa

Wylewność Elona Muska na Twitterze, zachęciła innych użytkowników do zadawania kolejnych pytań. Tym razem, ktoś zapytał o Afrykę. Tutaj Musk odpowiedział krótko: „2020”. Aktualnie na kontynencie afrykańskim nie znajdziemy żadnych ładowarek Tesli. Dla przypomnienia – Musk pochodzi z RPA 😉.

Warto jednak ochłodzić trochę nastroje i nie wynosić Tesli pod niebiosa za samą obietnicę. W połowie 2017 roku Tesla obiecywała, że na całym świecie będzie 10 000 ładowarek przed końcem właśnie 2017 roku. Życie jednak było mniej optymistyczne i firma Muska potrzebowała dodatkowe 12 miesięcy na osiągnięcie tego celu. Obecny wynik to 11 583 ładowarki Supercharger na świecie. Oby zwiększenie liczby ładowarek Supercharger zwiększyło także kulturę i podejście Tesli do klienta z naszej części Europy. Oby sytuacji takich jak dyskryminacja właścicieli Tesli z Polski, było jak najmniej.

Wieści z Rozładowani.pl