O sprawie poinformował serwis 9yo5mac.com, a źródłem informacji jest raport European Heart Journal. Sama funkcja EKG w zegarkach od Apple zadebiutowała w serii 4, na początku w Stanach Zjednoczonych, a po spełnieniu wymagań formalnych również w Europie. I to właśnie w Europie pojawił się opisywany przypadek.

Apple Watch Series 6 będzie działał szybciej i dłużej. Zbada też Twoje zdrowie psychiczne.

Chodzi o 80-letnią kobietę z Niemiec. Według doniesień serwisu Apple Watch wykrył objawy wskazujące na chorobę serca, które to zostały zupełnie pominięte przez aparaturę szpitalną. Zaczęło się od wizyty staruszki w szpitalu w Mainz. Kobieta skarżyła się na dość mocny ból w klatce piersiowej, a także nieregularny rytm serca. Szybko wykonane EKG (12-kanałowy zapis) poinformował o „braku dowodów na niedokrwienie”. Pacjentka jednak nie odpuściła i pokazała lekarzom EKG z Apple Watcha. Tam medycy zauważyli niedokrwienie mięśnia sercowego. Pacjentkę szybko przyjęto na badania, które wykazały niedokrwienie wieńcowe.

Dzięki EKG z Apple Watcha pacjentka następnego dnia po zabiegu udrożniającym tętnicę została wypisana ze szpitala.

EKG na Apple Watchu można wykonać w niespełna 30 sekund, przytrzymując jednym palcem przycisk na tarczy zegarka. Lekarze, którzy są bardziej świadomi technologiczne, zazwyczaj traktują poważnie tego typu badanie, a na pewno zalecają dalszą diagnostykę.

źródło: 9yo5mac.com