EKG w Apple Watch 4 pojawi się lada chwila

EKG w Apple Watch 4 pojawi się lada chwila

Opublikowano 30.11.2018 11:11 -


Apple nie dba tylko o swój budżet i o wprost proporcjonalny do upływu lat wzrost cen swoich produktów. Dba, jak wiadomo, także o zdrowie swoich użytkowników. Śmiem twierdzić, że te dwie kwestie w jakiś sposób się łączą – dbanie o zdrowie, które może podupaść na widok cen producenta. Dość teorii spiskowych, nie o tym dzisiaj.

We wrześniu Apple zaprezentowało w smartwatchach czwartej generacji nowe funkcje. Jedną z nich miała być możliwość wykonywania przez urządzenie elektrokardiogramu, czyli EKG. To była tylko zapowiedź, z zaznaczeniem, że funkcja ta pojawi się najpóźniej do końca roku. Jak wiemy, w teorii został nam i Apple ledwie miesiąc do premiery tejże nowości.

Apple spełnia obietnice

MacRumors w znany tylko sobie sposób weszło w posiadanie dokumentów szkoleniowych Apple Store. Są to wewnętrzne publikacje przekazywane pracownikom stacjonarnych sklepów firmy. Na podstawie tychże materiałów dowiadujemy się, że funkcja EKG pojawić ma się w wersji publicznej WatchOS oznaczonej numerkiem 5.1.2.

Kiedy EKG w Apple Watch?

Idąc tropem poprzednich update’ów systemu na smartwatche, może to nastąpić tak naprawdę lada dzień. Trzy tygodnie temu została wypuszczona beta tejże wersji (dla deweloperów), więc publiczne wydanie najpewniej czyha tuż za rogiem. Co ciekawe w becie nie ma funkcji EKG, ale obecność tej funkcji w dokumentach szkoleniowych raczej nie pozostawia wątpliwości – materiały te rzadko zawierają błędy. Raczej w grę nie wchodzi wypuszczenie wersji 5.1.2 bez EKG, następnie kolejnej bety zawierającej tę modyfikację, a w dalszej kolejności oficjalną wersję. Zbraknie na to wszystko po prostu czasu. Szczególnie że okres świąteczny zbliża się dużymi krokami.

Jak ta funkcja będzie działała?

Jak to w przypadku Apple bywa – szybko i intuicyjnie. Wystarczy mieć zegarek na jednej ręce, a palcem drugiej ręki dotknąć „czujkę” na zegarku. Pomiar będzie dość szybki, bo po pół minucie dostaniemy wynik. Nie będzie on oczywiście tak miarodajny, jak profesjonalne badanie u lekarza, ale dostarczy użytkownikom dość istotnych danych.

EKG z Apple Watch w Polsce?

Dokument zawiera także informacje dla sprzedawców, że funkcja ta dostępna jest tylko w Stanach Zjednoczonych. Ma to związek z regulacjami prawnymi, a Apple jest w trakcie uzyskiwania zgód prawnych, by móc udostępnić nowość z pozostałych krajach. Najprawdopodobniej ograniczenie to będzie łatwe do obejścia. Nie będzie to bowiem ograniczenie sprzętowe tylko kwestia oprogramowania. Sprzęt wszędzie jest taki sam. Zresztą funkcja EKG w Apple Smart Watch 4 jest kwestią odpowiedniego obejścia blokady w systemie, no, chyba że wcześniej Apple uzyska zgody m.in. Unii Europejskiej i żadne triki nie będą potrzebne.

Apple Watch 4 recenzja – czy warto wydać 2000 złotych i być niewolnikiem powiadomień?

Sam przymierzam się do zakupu smartwatcha od Apple, ale nie rozwiązałem jeszcze klasycznego dylematu: mniejsza czy większa koperta. Czuję, że motywacją dla podjęcia decyzji może być zbliżający się okres świąteczny, a pakunek z nadgryzionym jabłuszkiem znajdzie się pod moją choinką.


Przemysław Bicki

Wieści z Rozładowani.pl