Dzisiaj poruszę temat produktywności. Dzień mija bez jakichkolwiek efektów naszej pracy. Miałem tak stosunkowo często, dlatego zacząłem interesować się tematem planowania swojej pracy i testowania różnych metod.

W dzisiejszym wpisie jednak chciałem się podzielić swoimi przemyśleniami w kwestii planowania swojego czasu. Lub jak to mówią inni zarządzania sobą w czasie, takiego bardziej optymalnego zarządzania. Aby na koniec dnia, bądź na koniec pracy (jak kto woli) móc sobie powiedzieć no brawo Łukasz, to był dobry dzień. Zamiast Co ja właściwie dzisiaj zrobiłem?

Jak już wspomniałem na początku sam mam problem z faktem, iż doba wydaje się za krótka. Ta jednak nieubłaganie cały czas jest taka sama, jakbym się nie starał. W takim razie to ja muszę robić coś nie tak. Dlatego próbuję co chwila nowych metod, aby pracować mądrzej. Metodologii oraz książek je opisujących są setki, jak nie więcej. Nie można dać się zwariować i ślepo ufać wszystkiemu, co w tym temacie się przeczyta. Warto jednak próbować. Takich prób różnych metod w moim przypadku było sporo. Jest jednak pewien wspólny element, który zawsze mi się sprawdzał i dawał zadowalające efekty. Zaplanowania najważniejszych zadań dzień wcześniej. Może się wydawać proste, ale działa. Właśnie dlatego zdecydowałem się wspomnieć o tym sposobie, ponieważ jest przetestowany na mojej własnej skórze.

Jak pracować przy dużej ilości spotkań?

Dochodząc do sedna sprawy. Mając listę rzeczy, które muszę zrobić wieczorem wybieram sobie 5-7 najważniejszych i dodaję je jako „do zrobienia” na kolejny dzień. Dzięki temu rano, gdy zaczynam pracę widzę dokładnie co jest na dzisiaj najważniejsze do zrobienia. Oczywiście takie planowanie staram się dopasować do tego, co widnieje w moim kalendarzu, a potrafi się tam znaleźć sporo spotkań, które na przykład ograniczą moje planowanie do 2 zadań. Jeśli danego dnia okazuje się, że mam wolny czas, to od razu mogę zerknąć do mojego zewnętrznego mózgu po to, aby dobrać coś z kupki, co pasuje akurat do tego wolnego okresu czasu, który mogę zagospodarować.

Im dłużej stosuję tę metodę, tym bardziej widzę jak jest skuteczna, ponieważ zdarzają się dni, kiedy nie zaplanuję kolejnej doby i widzę, jak motam się z zadaniami i jestem o wiele bardziej skory do prokrastynacji.

Pracując nad optymalizacją pracy bardzo łatwo zatracić się w tym i popaść w pracoholizm lub też samo odznaczanie zadań na liście okaże się naszym głównym celem. To daje frajdę, uwalniana jest dopamina w mózgu, więc możemy się uzależnić od robienia czegoś i zacząć tworzyć zadania tylko po to, aby móc je odznaczyć. Warto więc zadbać o higienę pracy i odpowiedni czas na relaks. Zaplanować sobie czas na nic nie robienie 😀

Wpływ smogu na produktywność

Temat nie jest przypadkowy, ponieważ zgłosił się do nas producent między innymi oczyszczaczy powietrza firma Viomi. Myślałem, w jaki ciekawy sposób ugryźć przedstawienie takiego urządzenia i natrafiłem na dość ciekawy wątek, który mnie pochłonął na kilka godzin researchu. Wiedziałeś, że jakość powietrza wpływa na produktywność ludzi? Naukowcy z Szanghaju sprawdzili jak jakość powietrzna wpływa na normy pracowników fabryk. +10 mikrogramów PM 2.5 wpływa na spadek o 1% produktywności. W Kalifornii podobne badanie pokazało spadek o 6% przy 10 mikrogramach PM 2.5 więcej w otaczającym powietrzu.

DSC01079 min scaled

Wszyscy wiemy, że smog, którego jednym z elementów jest właśnie PM 2.5 wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Okazuje się, że również na jakość naszej pracy. Nie tylko smog zanieczyszcza powietrze. Większość przedmiotów, które nas otaczają są w stanie wydzielać niedobre dla nas lotne substancje. Jakby tego było mało, Dawid z kanału „Uwaga Naukowy Bełkot” wrzucił ostatnio film o tym, jak ważne jest wietrzenie pomieszczeń ze względu na poziom dwutlenku węgla, który gdy jest zbyt wysoki wpływa na nasze zdolności logicznego myślenia.

I tutaj mamy problem – wietrzymy, aby obniżyć stężenie CO2, ale dostaje się wtedy do domu smog. Co gorsze?

Viomi Smart Air purifier pro

W tym momencie właśnie chciałbym przestawić Viomi Smart Air Purifier Pro, sponsora tego artykułu, który może pomóc przy tym problemie. Nie jest to mój pierwszy oczyszczacz. Teraz natomiast używam go w przestrzeni, gdzie pracuję, a co za tym idzie spędzam sporo czasu codziennie.

DSC01083 min scaled

Oczyszczacz jest w stanie zająć się przestrzenią do 60 m2. Posiadając spory wentylator jest w stanie zachować niski poziom hałasu. Na maksymalnych obrotach jest to do 65 dB. Urządzenie jest dodatkowo wyposażone w jonizator, co wpływa na jakość czyszczenia powietrza poprzez szybsze usuwanie z niego zanieczyszczeń.

DSC01084 min scaled

Oczyszczacz wyposażony jest dodatkowo w lampę UV działającą wewnątrz. Zaznaczam to, aby nie było wątpliwości, że będzie przeszkadzał nam spać czy też negatywnie na nas działał, w końcu nasza skóra oraz oczy nie tolerują długiej ekspozycji na takie promieniowanie. Lampa jest dodatkowym elementem procesu oczyszczania powietrza. Gdy jakieś bakterie czy wirusy wylądują na powierzchni filtra, będą one wystawione właśnie na promieniowanie UV, a co za tym idzie szybciej zneutralizowane.

Viomi smart air purifier pro filtr

DSC01087 min scaled

Sam filtr HEPA jest naprawdę spory. Wystarczy na około 3000 h. Wewnątrz filtra HEPA znajduje się dodatkowy wkład z węgla aktywnego. Viomi Smart Air Purifier Pro posiada jeszcze jedną ciekawą funkcję. Ma pułapkę na komary. Nie wiem dokładnie jak działa, ale gdy otworzymy klapkę z tyłu urządzenia otwór, do którego mają wlatywać komary zaczyna świecić. Domyślam się, że mają być tam zwabione światłem i jakimiś ultradźwiękami. Gdy pojemnik na owady się napełni, to do dyspozycji mamy szufladkę, aby zutylizować te, które dokonały tam żywota. Opcja może niezbyt przydatna zimą, jednak gdy ktoś jest alergikiem (jak na przykład ja), to stosuje oczyszczacz również podczas okresu pylenia roślin, a wtedy owadów jest już więcej.

DSC01086 min scaled

Urządzeniem możemy sterować z aplikacji Mija (od Xiaomi) oraz poprzez panel sterowania. Łatwa obsługa palcem oraz możliwość automatyzacji, to bardzo fajne połączenie. Oczyszczacz jest wyposażony w algorytm dostosowujący prędkość wentylatora do poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Viomi wyposażony jest w czujnik, który monitoruje stan powietrza w pomieszczeniu.

Smart Air Purifier pro specyfikacja

Model: VXKJ03
Wymiary: 320 x 320 x 657 mm
Waga: 9,5 kg
CADR pyły: 500 m³/h
CADR formaldehyd: 200 m³/h
Powierzchnia działania: do 60 m²
Orientacyjna żywotność filtra: 3000 godzin
Rodzaj filtra: nylonowa siateczka o dużej gęstości, filtr HEPA z jonami srebra i miedzi, powłoka z aktywnym węglem, filtr UV
Poziom hałasu: ≤ 65 dB
Sterowanie aplikacją: tak
Rodzaj wyświetlacza: LED
Dodatkowe informacje: przyciski dotykowe, aplikacja MI Home

Viomi Smart Air Purifier oraz inne urządzenia możecie znaleźć na stronie Viomi Polska:

Sprzęt Viomi

Zapraszam do zobaczenia filmu na naszym kanale YouTube poświęconemu właśnie tej tematyce.

Urządzenie do testu dostarczyła firma Viomi Polska

Linki do artykułów oraz badań + filmu Dawida o CO2:

Link Link Link Link Link YouTube Dawida