Edytor VIM dla każdego - świetny interaktywny kurs

Edytor VIM dla każdego – świetny interaktywny kurs

Opublikowano 29.09.2011 10:00 Aktualizacja: 28.09.2011 20:27 -


Każdy kto miał chociaż najmniejszą styczność z systemami operacyjnymi UNIX z pewnością miał wątpliwą przyjemność korzystania z edytora VIM. Narzędzie to dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała z nim styczności z pewnością sobie nie poradzi. Krążą już nawet śmieszne anegdoty na jego temat, np. jak wygenerować losowy ciąg znaków? Wystarczy posadzić laika przy VIM ;)

Nie da się ukryć, ja też miałem z początku ogromne problemy – by przestawić się na alternatywne podejście w zakresie korzystania ze zwykłego edytora. Do tego stopnia mnie irytował, że kompletnie przestałem z niego korzystać. Z radością odkryłem edytor MCEDIT.

Wśród moich znajomych z łatwością jednak mogę odnaleźć osoby, które pracują tylko i wyłącznie na VIM i bardzo sobie go chwalą. Opanowanie jego obsługi nie powinna już stanowić problemu, gdyż serwis OpenVim przygotował świetny interaktywny kurs gdzie w łatwy i praktyczny sposób nauczymy się z niego korzystać.

Kurs składa się z 15 części, które wprowadzą nas w tajniki i wyjaśnią zasadę działanie tego edytora. Wystarczy wykonywać polecenia pojawiające się na ekranie i spoglądać na udostępnioną wirtualną klawiaturę, gdzie poinstruowani zostaniemy jaki przycisk należy wybrać w konkretnej sytuacji. Serdecznie polecam, po przejściu kilku pierwszych lekcji – zaczynam się zastanawiać – skąd ja miałem tyle problemów z jego obsługą ;_)

Wieści z Rozładowani.pl