Edytor Origin - cyfrowa maszyna do pisania

Opublikowano 20.04.2017 11:26 - 2


Na świecie jest wiele edytorów tekstu. Dostępne są zarówno proste, jak i bardziej zaawansowane aplikacje. Ja sam upodobałem sobie iA Writera, chociaż specjalnie z markdown nie korzystam (nie zabijajcie). Według mnie idealny edytor to taki, który ma czarne tło i umożliwia pracę w trybie pełnoekranowym, no i w sumie to wszystko. Dzisiaj, przez przypadek trafiłem na Origin, prosty edytor tekstu, który oprócz ładnych zrzutów ekranu, skusił mnie napisem FREE.

Włączam Origin, minimalizm na 100%. Czarne tło, białe litery i fullscreen - no pięknie! Można swobodnie przełączać się między dostępnymi widokami tła i dobrać takie, które wam odpowiada. Do wyboru 4 możliwości: Biały, Czarny i 2 przeźroczyste.
2

Wyróżnikiem aplikacji jest sposób pisania. Mianowicie wyobraźcie sobie klasyczną maszynę do pisania, przeniesioną do aplikacji. Kursor jest ciągle w tym samym miejscu, przesuwa się tylko papier (a raczej w tym przypadku tekst).

3

Domyślne aplikacja ma zablokowaną możliwość usunięcia aktualnie wpisywanego tekst (można ją wyłączyć). Niestety, jeśli chcemy wyedytować już wcześniej wpisany tekst, to niestety musimy usunąć cały dotychczasowy fragment artykułu. Warto jeszcze powiedzieć, że Origin, nie obsługuję opcji kopiuj/wklej, wszystko trzeba napisać "z palca". Pliki zapisywane są do formatu txt .

1

Mimo wielu ograniczeń bardzo spodobała mi się ta aplikacja. Edytor raczej posłuży mi do pisania szkiców, aniżeli tworzenia gotowych tekstów do publikacji. Dlaczego tylko szkiców? Brak możliwości edycji tekstu i markdownu (dla korzystających) są bardzo sporymi ograniczeniami. Zaletą jest bardzo ciekawy tryb pisania i w sumie brak możliwości edycji. Brak edycji to zarówno wada i zaleta, a dlatego, że nie każda zanotowana myśl od razu jest tą „do usunięcia".

Wspominałem, że aplikacja jest darmowa, nie do końca. Limit w darmowej wersji aplikacji wynosi 250 słów w jednym pliku tekstowym. Cena pełnej wersji aplikacji to 4,99 euro w Mac App Store.

Strona aplikacji

Wieści z Rozładowani.pl