Dziwny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości: każda spółka z obowiązkową stroną internetową
Dziwny pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości: każda spółka z obowiązkową stroną internetową

Opublikowano 23.02.2017 10:15 - 1


Pewnie po przeczytaniu nagłówka jesteście tak samo zmieszani, zaskoczeni i zdziwieni jak i ja byłem i w zasadzie cały czas jestem. Ministerstwo Sprawiedliwości wymyśliło, że każda spółka akcyjna powinna posiadać własną stronę internetową, na której będzie miejsce do publikowania np. sprawozdań finansowych. Zaskakujące?

Oczywiście na chwilę obecną spółki mają obowiązek publikowania takich informacji w Rejestrze Sądowym lub Monitorze Gospodarczym. Nie są to ponoć serwisy wygodne ani pragmatyczne dla osoby, która potrzebuje sprawnie znaleźć informacje odnośnie wybranej spółki. Stąd pomysł, by nałożyć na wspomniane podmioty obowiązek publikowania takich informacji na łamach swoich stron internetowych.

Argument, który pojawia się z drugiej strony barykady, to przede wszystkim koszta, które związane są z modernizacją aktualnych stron internetowych czy wyodrębnieniem osobnych serwisów, które będą zawierać wymagane informacje. To akurat do mnie nie przemawia, bo umówmy się, że dla wielkich firm, taki koszt, to żaden koszt. Mam jednak inną obawę.

Otóż pierwsza myśl, która pojawiła się w mojej głowie po przeczytaniu tych rewelacji, to regulacje. Nie wierze w to, że publikowanie takich informacji nie będzie obarczone wytycznymi, formatkami stylistycznymi czy merytorycznymi. A tu robi się problem w mojej opinii. Regulowany kształt publikowania takich informacji, może nie być stylistycznie zgodny z aktualnie posiadanym serwisem, przez co jedni pójdą na łatwiznę i stworzą podstrony koszmarki, które będą wypełniać ponury obowiązek, a drudzy będą stawać na głowie, by dopasować się wymogami do aktualnej stylistyki strony.

Przykład, których przychodzi mi do głowy to popularne BIPy (Biuletyny Informacji Publicznej), do których prowadzenia zobowiązane są instytucje budżetowe. Nie chce krzywdząco generalizować, ale nie skłamie jeśli powiem, że większość z nich to nieużyteczne koszmarki stylistyczne i organizacyjne, z których niewiele wynika, a ich prowadzenie to wypełnianie narzuconego obowiązku.

Przy tej okazji postanowiłem zasięgnąć opinii naszego dailywebowego specjalisty, Cezarego Zapała, prawnika z Kancelarii Prawnej Filipek & Kamiński:

Zarówno urzędy, jak i firmy winny dążyć do prezentowania i udostępniania na swoich oficjalnych stronach internetowych bieżących informacji (w tym sprawozdań). Jednakże wola ta winna wynikać bezpośrednio z chęci publikowania takich danych, z odnotowywaniem korzyści (lepszy wizerunek firmy), a nie z przymusu. Ustawowy obowiązek, nakładany na spółki akcyjne, w postaci prowadzenia i aktualizowania strony internetowej może być przepisem martwym, w szczególności jeżeli zastosowane zostaną klauzule niedookreślone, takie jak "aktualizowanie na bieżąco". Niepokojące są również doniesienia, z których wynika, iż brak strony internetowej wiązałby się z karami ograniczenia wolności. W mojej ocenie zasadniejszym środkiem przymusu byłoby nakładanie kar finansowych (por. ustawa o ochronie danych osobowych i unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych).

Wielkie podmioty w dobrej praktyce mają już teraz informowanie wszystkich zainteresowanych takimi informacjami, więc teoretycznie nie jest to żadna nowość, ale jak to zwykle bywa, pomysł słuszny, realizacja może mocno odstawać. Pikanterii całej historii dodaje fakt, że niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować karą ograniczenia wolności.

Z wielkim zainteresowaniem będę przyglądał się temu pomysłowi, zastanawiam się jednak zdrowo-rozsądkowo, że jeśli są już do tych informacji istniejące systemy, które przedsiębiorcy i tak muszą uzupełniać, to dlaczego nie warto zająć się ich modernizacją? Przerzucanie obowiązku na przedsiębiorców jest chociażby organizacyjnie trudniejsze do przeprowadzenia. Na końcu dostaniemy dwa koszmarki, te które funkcjonowały dotychczas jak i nowe, dobudowane na klej i taśmę do istniejących stron internetowych.