Dzisiaj odbędzie się wieczorem jeden widoczny przelot (jeśli zachmurzenie będzie niskie). W nocy natomiast okazja do zobaczenia aż trzech przelotów. Na kolejne doniesienia poczekamy, aż SpaceX wystrzeli następne serie :)

PRZELOTY STARLINK W piątek 22.05.2020:

  • 22:37 – 19 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

PRZELOTY STARLINK W NOCY Z piątku na sobotę 22.05/23.05.2020:

  • 00:13 – 19 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)
  • 01:49 – 19 satelitów Starlink, widoczne na północnym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)
  • 03:25– 19 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.