Dzisiejsze przeloty Starlink nad Polską [14.05.2020]

Opublikowano 14.05.2020 15:00 Aktualizacja: 14.05.2020 15:01 -


Dzisiaj odbędzie się jeden przelot satelitów Starlink nad Polską. Nie oznacza to jednak, że nie będzie co oglądać, bo nad naszymi głowami przeleci kilkanaście satelitów. W nocy kolejna szansa na obserwację, bo jutro wieczorem - przerwa.

Satelity Starlink stały się znakomitym sposobem na spędzenie wieczoru z dzieciakami obserwując przelatujące pierścienie na naszym niebie. Od kilku tygodni niemalże codziennie odbywają się spektakularne przeloty. Jak będzie dzisiaj?

PRZELOTY STARLINK W czwartek 14.05.2020:

22:02 – 15 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)

PRZELOTY STARLINK W NOCY ZE ŚRODY NA CZWARTEK 13.05/14.05.2020:

03:26 – 20 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

UWAGA: zalecam odwiedzenie tego tekstu w późniejszych godzinach, gdyż w każdej chwili może pojawić się aktualizacja godzin.

forest katsch E d5IGC  u8 unsplash 1

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl