Dzisiejsze przeloty Starlink nad Polską [11.05.2020]

Dzisiejsze przeloty Starlink nad Polską [11.05.2020]

Opublikowano 11.05.2020 12:17 -


Nowy tydzień warto rozpocząć od obserwacji nieba. Oczywiście wieczorem, bo wtedy najlepiej widoczne będą obiekty, które znajdują się na orbicie. Dzisiaj kolejna szansa na zobaczenie przelotów satelitów Starlink.

Wieczorem nad Polską odbędzie się tylko jeden przelot i to zaledwie szesnastu satelitów. Niemniej jednak widząc po popularności tekstów dotyczących satelitów od SpaceX, jest szansa, że spora grupa osób będzie wyczekiwać przelotów. Dla nocnych marków bonus – nad ranem kolejny przelot!

PRZELOTY STARLINK W poniedziałek 11.05.2020:

  1. 21:53 – 16 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od zachodu)

PRZELOTY STARLINK W nocy z poniedziałku na wtorek 11.05/12.05.2020:

  1. 03:15 – 20 satelitów Starlink, widoczne na południowym horyzoncie (będą lecieć od zachodu)

UWAGA: zalecam odwiedzenie tego tekstu w późniejszych godzinach, gdyż w każdej chwili może pojawić się aktualizacja godzin.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl