Wczoraj przespaliśmy, ale też warunki pogodowe były kiepskie. Dzisiaj natomiast powinno być znacznie lepiej, a już na pewno na zachodzie kraju. Na nocnym niebie będzie okazja do zobaczenia koniunkcji Marsa i Wenus. Obie planety będą widoczne na tyle blisko siebie, że odniesiemy wrażenie jakby się dotykały.

Między nimi jednak dalej będą tysiące kilometrów odległości, mimo to nasze oko tego nie dostrzeże. Tuż po zachodzie słońca na zachodnim horyzoncie widoczne będą obie planety. Wystarczy znaleźć doskonałe miejsce do obserwacji.

Koniunkcja Marsa i Wenus we wtorek wieczorem

Jeśli mieszkacie w mieście to musicie znaleźć miejsce bardziej oddalone od miejskich świateł. Najlepiej obserwować koniunkcję z dala od miasta, a wioski o wzgórza będą do tego idealne. Zbliżenie dwóch planet nie jest przypadkowe, bo „wędrowały” one ku sobie już od 2-3 tygodni, a teraz osiągnięte zostanie zbliżenie maksymalne. Ostatnio podobna okazja była dwa lata temu.

Dzisiaj słońce zajdzie chwilę po godzinie 21. (21:03). Wtedy sprawne oko powinno już dostrzec zbliżenie planet, co będzie widoczne przez około godzinę-półtorej. Łatwo je będzie odróżnić od gwiazd, bo będą się znacząco wybijać jasnością na tle pozostałych obiektów.

Mieszkańcy zachodniej Polski siłą rzeczy będą mieli łatwiej, gdyż większy jest wtedy kąt obserwacji, a dodatkowo pogoda dość mocno ma się zepsuć we wschodniej części kraju. Zachmurzone niebo skutecznie uniemożliwi nam obserwację.