Dzisiaj w nocy spójrz w niebo, kolejne przeloty Starlinków!

Dzisiaj w nocy spójrz w niebo, kolejne przeloty Starlinków!

Opublikowano 27.05.2019 21:09 -


Miłośnicy gwiezdnych obserwacji od paru dni fascynują się przelatującymi nad nami satelitami Starlink. Umieszczone one zostały kilka dni temu na orbicie przez firmę SpaceX, należącą do Elona Muska.

Po sieci krąży coraz więcej filmów i zdjęć prezentujących niebo przecinane przez „wąż świateł”. Na profilu Facebookowym „Z głową w gwiazdach”, Karol Wójcicki, czyli chyba największy propagator nauki młodego pokolenia w naszym kraju, zamieszcza codziennie informacje na temat godzin, w których przeloty będą widoczne nad Polską.

Starlink – kiedy?

🛰 STARLINK – ⏱ Godziny przelotów 27/28 maja!Choć pierwsza partia satelitów Starlink mocno osłabła, nadal stanowią…

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Poniedziałek, 27 maja 2019

Nie inaczej jest też dzisiaj. Pogoda jest niestety niezbyt ciekawa, ale być może uda się zaobserwować przelot. Będzie ku temu w sumie cztery okazje tej nocy, zgodnie z informacją Karola:

22:47 – 22:54

Przelot nad Czechami i Słowacją. Doskonale widoczny z południa i centrum Polski. Mieszkańcy północy powinni go dostrzec na wysokości ok. 20-30 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

00:24 – 00:31

Przelot nad północna Wielkopolską, Kujawami, Warmią i Mazurami. Doskonale widoczny z terenu całego kraju.

02:01 – 02:08

Przelot nad południową granicą Polski. Dobrze widoczny z terenu całego kraju.

03:39 – 03:45

Przelot nad Francją, Włochami i morzem Adriatycki. Trudny do obserwacji z terenu południowo-zachodniej i centralnej Polsce (niebo będzie już stosunkowo jasne).”

Zatem bierzcie aparaty w dłoń i zapraszamy do dzielenia się swoimi fotograficznymi łowami z tej nocy. Kolejne przeloty będą coraz mniej widoczne, dopóki oczywiście nie zostaną wysłane następne partie satelitów. Docelowo ma ich być 12 000. Więcej informacji znajdziecie w moich poprzednich wpisach na ten temat:

SpaceX wreszcie wystrzelił Falcona 9 z satelitami internetowymi

Wieści z Rozładowani.pl